Czy to koniec Mere w Polsce?

Na profilu jednego ze sklepów tej rosyjskiej sieci harddyskontów trzy dni temu pojawiła się informacja o jego likwidacji.

Sklep przy ul. Struga 60C w Radomiu w zamieszczonym poście na Facebooku zaprasza klientów na ostatnie zakupy oraz informuje o wyprzedaży. Czy to zwiastuje koniec tej sieci w naszym kraju?

Przypomnijmy. Mere zadebiutowało u nas latem 2020 r. . Firma znana jest z tego, że nie udziela informacji o sobie – wiadomo, że gdy była o ponad połowę mniejsza niż obecnie, osiągała przychody przekraczające 1,2 mld dol. Na macierzystym rynku - w Rosji - jest właścicielem największej sieci dyskontowej działającej pod szyldem Svetofor (ponad 2000 sklepów).

W Polsce Rosjanie swój rozwój rozpoczęli od Częstochowy i od tego czasu sklepy sieci pojawiły się także – w Ostrowcu Świętokrzyskim, Radomiu i Żyrardowie, Chełmie, Hrubieszowie, Bełchatowie i Jaworznie.

Rosyjski harddyskont ma też problemy na innych rynkach na których operuje. Rezygnuje m.in. z niektórych lokalizacji u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech. Jak informuje "Lebensmittel Zeitung" powodem tej decyzji jest wojna w Ukrainie, która pogłębiła problemy z zaopatrzeniem w towary.

Według badań LZ, detalista stopniowo ograniczył swoją sieć oddziałów z dziewięciu do zaledwie czterech lokalizacji i koncentruje się na regionie wokół swojej siedziby w Lipsku.

Na przełomie roku Mere zamknęło niektóre sklepy w zachodnich Niemczech, które były logistycznie trudne do zaopatrzenia. W drugiej fali harddyskont zamknął kilka placówek w Saksonii-Anhalt. Z kolei w Halle i Schönebeck pojawiają się ogłoszenia informujące, że Mere zamyka lokalizacje "ze względów operacyjnych".

Zapytana przez LZ sieć Mere sprzeciwia się doniesieniom i spekulacjom o całkowitym wycofaniu się z niemieckiego rynku.

Natomiast na Ukrainie już jesienią 2021 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nałożyła restrykcyjne sankcje na nią, dlatego sieć nie może prowadzić tam żadnej działalności. Obecna sytuacja polityczna w Ukrainie utrudnia także dalsze prowadzenie biznesu Mere w Wielkiej Brytanii, w której już wstrzymano planowane otwarcia kolejnych sklepów. W sumie należący do grupy Torgservis harddyskont na Wyspach chciał otworzyć 300 oddziałów. Także w Hiszpanii już mówi się o wycofaniu sieci. Wszystkie osiem działających na tym rynku sklepów zostanie zamkniętych. A wszystko to w mniej niż rok po debiucie. Poza Wielką Brytanią plany rozwoju Mere wiązało również z Belgią, Hiszpanią, Francją oraz oczywiście Polską.

Właścicielem sieci Mere jest wywodząca się z Krasnojarska na Syberii firma Torgservis, która działa nie tyko w Rosji, ale także m.in. na Białorusi, w Kazachstanie, w Rumunii, Niemczech i Serbii. Ostatnio sieć zadebiutowała w Bośni i Hercegowinie (celem Mere jest posiadanie od 50 do 80 punktów sprzedaży w Bośni i Hercegowinie w miastach powyżej 50 000 mieszkańców.), przygląda się Macedonii.

Zdjęcie: Shutterstock

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.