Delio zachęca do świadomych zakupów w duchu zero-waste

W tym celu supermarket online zorganizował warsztaty.

Wzięli w nich udział popularni influencerzy i przedstawiciele świata mediów.Wśród nich byli m.in.: Osi Ugonoh czy kids_busters.

Spotkanie poprowadziła Jagna Niedzielska – kucharka i propagatorka trendów kulinarnych, która przedstawiła sprytne sposoby na planowanie zakupów, przechowywanie i gotowanie żywności, tak by jej marnowanie ograniczyć do minimum. Uczestnicy zobaczyli również, jak skutecznym pomocnikiem w tych działaniach może być supermarket online delio, dzięki któremu nie musimy czekać na zakupy kilku dni, tylko wybieramy dogodną porę ich dostarczenia, nawet w godzinę od złożenia zamówienia.

Spotkanie odbyło się w Pracowni Kulinarnej Lary Gessler, gdzie wszyscy goście mieli możliwość przygotowania własnego dania w duchu zero-waste, które powstało z wykorzystaniem wszystkich przygotowanych produktów.

Warsztaty to jeden z elementów proekologicznych działań delio.

Delio od początku istnienia działa w zgodzie z duchem eko, starając się uwzględniać mało obciążające planetę rozwiązania na różnych płaszczyznach funkcjonowania usługi. Na przykład, kurierzy dostarczający zamówienia wyposażeni są w elektryczne skutery o zwiększonej ładowności, co pozwala zmniejszyć liczbę kursów, a także ograniczyć emisję spalin do minimum. Zakupy dostarczane są również w ekologicznych, biodegradowalnych torbach, które w dodatku nadają się do kompostowania, co bardzo chwaliła prowadząca warsztaty Jagna Niedzielska.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.