Polacy pracują 62,5 minuty, aby kupić Big Maca

W 2012 roku liczba minut pracy potrzebna do zarobienia na jednego Big Maca w Warszawie wynosiła 36. Dziś potrzeba znacznie więcej wysiłku, żeby pozwolić sobie na tego popularnego burgera.

W ciągu ostatnich 10 lat inflacja znacząco wpłynęła na wysokość kosztów codziennych zakupów – nawet w ulubionej przez wielu branży fast food. Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się 11 krajom, w których trzeba wydać najwięcej na zakup jednego Big Maca i obliczył, jak długo musi pracować przeciętny pracownik według krajowej płacy minimalnej, aby zarobić odpowiednią kwotę.

Ponadto porównali te dane ze średnią ceną Big Maca i krajową płacą minimalną w 2012 r. I co się okazuje? W 2012 roku liczba minut pracy potrzebna do zarobienia na jednego Big Maca w Warszawie wynosiła 36. Popularny burger kosztował wtedy 9,10 zł. Obecnie jego cena wynosi 14,50 zł, co jest równowartością 3,24 dol. To oznacza, że przez 10 lat jego cena wzrosła o ponad 59%. Przy minimalnej płacy krajowej, która u nas w kraju wynosi obecnie 3010 zł brutto (2363 zł netto), przy godzinowej stawce 13,91 zł netto, Polak musi pracować przez ponad godzinę (a dokładnie 62,5 minuty), aby zarobić na jednego Big Maca.

Tymczasem, jak donosi CNBC, w ciągu ostatnich 10 lat cena Big Maca w USA wzrosła o też niemałe 40%. Z kolei minimalna płaca krajowa w USA nie zmieniła się od lipca 2009 r., kiedy to została podniesiona z 6,55 dol. do 7,25 dol. Dla porównania, 10 lat temu koszt Big Maca wynosił 4,33 dol., co oznacza, że zarobienie ekwiwalentu kosztu burgera zajęłoby pracownikowi z płacą minimalną 35 minut. W 2022 r. minimalna płaca krajowa wynosi tyle samo, jednak zarobienie równowartości Big Maca zajęłoby im całe 13 minut więcej, czyli 48 minut. Średni koszt Big Maca w USA wynosi obecnie 5,81 dol.

Najnowsze dane indeksowe pokazują, że Szwajcaria ma obecnie najdroższego Big Maca na świecie za 6,98 dol., za nią plasują się Norwegia i Stany Zjednoczone. Spośród 11 najdroższych Big Maców na świecie Wielka Brytania i Dania znajdują się na samym dole. Cena Big Maca w Danii wynosi 4,82 dol. (32,00 DKK) , tyle samo co w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, indeks Big Mac obecnie wymienia Rosję jako najtańszego Big Maca na świecie - za 135 rubli (2,37 USD) .

Zespół MoneyTransfers.com odkrył ponadto, że pomimo stosunkowo niskich cen patrząc przez pryzmat ceny Big Maca, Urugwaj jest w rzeczywistości najdroższy ze wszystkich krajów. Pracownik zarabiający minimalną krajową stawkę godzinową (1,25 dol.) musiałby pracować przez 4,3 godziny, aby zarobić na tę kanapkę. Wysoko uplasowała się również Wenezuela – przy cenie Big Maca wynoszącej 5,06 dol. i minimalnej krajowej stawce godzinowej wynoszącej 3,47 dol., zapłacenie za Big Maca zajęłoby osobie z taką pensją 1,45 godziny.

Na dole skali znajduje się Szwajcaria. Pomimo najdroższego Big Maca na świecie, kraj ten ma również najwyższą krajową stawkę minimalną na godzinę w wysokości 23,53 dol., co oznacza, że pracownik musiałby pracować tylko 17 minut, aby móc cieszyć się kultową kanapką.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5264 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.