Szef Dino najbogatszym Polakiem, zdetronizował Solorz-Żaka

Pięć lat wystarczyło Tomaszowi Biernackiemu, właścicielowi sieci Dino, aby znokautować rywali i stać się najbogatszym Polakiem. Jego majątek jest wyceniany na ponad 15 mld zł.

„Wprost” już po raz 33 ogłosił listę 100 najbogatszych Polaków. Jest to edycja o tyle wyjątkowa, że nastąpiły w niej fundamentalne zmiany. Najważniejsza – jest nowy najbogatszy Polak. Pierwsze miejsce w rankingu z majątkiem wycenianym na ponad 15 mld zł zajął Tomasz Biernacki, właściciel sieci Dino. Zadebiutował on w zestawieniu w 2017 r.

Zaledwie po pięciu latach obecności zdetronizował najbogatszego dotychczas Zygmunta Solorza, który spadł na trzecie miejsce listy. Na drugą pozycję awansował Michał Sołowow, przemysłowiec kojarzony z takimi firmami jak Synthos, Barlinek czy Cersanit.

Próg wejścia do zestawienia rośnie z każdym rokiem. W 2021 r., żeby na liście się znaleźć, trzeba było mieć minimum 450 mln zł. W tym roku trzeba było dysponować majątkiem powyżej 511 mln zł. Przez podniesioną poprzeczkę z rankingu wypadło wiele znanych nazwisk. Nie ma w nim już Marcina Gortata, byłego polskiego koszykarza w NBA, dziś inwestora w sieci klinik okulistycznych czy lotów helikopterami. Nie ma też Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, dewelopera i kamienicznika z arystokratycznymi korzeniami. Z zestawienia wypadli ponadto Piotr Krupa ze spółki Kruk oraz Dorota i Wojciech Soszyńscy z firmy Oceanic (kosmetyki AA). W sumie z rankingu zniknęło 19 nazwisk.

Jest też druga strona medalu – na liście zadebiutowało dziewięć nowych nazwisk. Od razu na 10. lokacie pojawił się Wiesław Wawrzyniak, gorzelnik (marki wódek i likierów: Jarzębiak, Alaska, Eskimo, Calisia), który specjalizuje się w produkcji etanolu i bioetanolu na rynki chemiczne, spożywcze i farmaceutyczne. Wśród nowych osób pojawili się też Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski ze spółki Polmlek, która oprócz produkcji nabiału, produkuje też soki Fortuna. Debiut zaliczyło dwóch największych graczy na polskim rynku lakierów do paznokci. To Magdalena i Dariusz Malaczyńscy z Indigo Nails oraz Kamila i Artur Błażejewscy z Cosmo Group. Na listę powrócili Robert Kamiński, twórca marki Kamis oraz rodzina Koralów, producenci lodów z Nowego Sącza.

 

Katarzyna Pierzchała 5264 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.