Tetra Pak: opakowania z mocowaną zakrętką to przyszłość

Producent opakowań Tetra Pak wprowadza w obieg zakrętki w kartonach przytwierdzone do opakowań. Jak informuje firma, to pierwsze i jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. W Polsce Tetra Pak robi to we współpracy z producentem soków Sokpol.

Tetra Pak wprowadza na rynek zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowań kartonowych. Pięć nowych systemów zamknięć wdrażanych jest obecnie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich, Hiszpanii i Niemczech. Łączny koszt opracowania i wdrożenia mocowanych zakrętek szacowany jest na 400 mln euro.

Rozwiązanie to może umożliwić europejskim producentom zrealizowanie przed czasem założeń dyrektywy dotyczącej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (Single Use Plastics; SUP), wchodzącej w życie w 2024 r. Zakrętki tego typu odgrywają bowiem istotną rolę w zapobieganiu śmieceniu - są na stałe połączone z opakowaniem. Mogą też pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego kartonu, jeśli producenci żywności zdecydują się na wybór opcji plant-based, wykonanej z polimerów pochodzących z odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej. Daje to możliwość zwiększenia udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Ponadto większość nowych rozwiązań dostępnych w asortymencie Tetra Pak cechuje się zmniejszoną zawartością plastiku (od 7 do 15%).

Zakrętki przytwierdzone do opakowań Tetra Pak w Polsce wprowadza wspólnie z Sokpolem, rodzinną firmą, obecną na rynku od 1992 r. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Myszkowie, miejscowości położonej w obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

- Tetra Pak już poczyniła liczne inwestycje mające na celu opracowanie nowych systemów zamknięć dla całego asortymentu opakowań. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie planety przy jednoczesnym zwiększeniu udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Dowodzi to, że mamy wspólne cele. Zależy nam na tym, by chronić ukryty wewnątrz opakowania produkt, ale także planetę – mówi Jerzy Urbański, wiceprezes zarządu firmy Sokpol.

Do końca 2022 r. Tetra Pak planuje wyposażyć w nowe rozwiązanie nawet 300 linii produkcyjnych w Europie i sprzedać ponad 1,5 mld kartonowych opakowań z mocowaną zakrętką.Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.