Jerónimo Martins inwestuje w produkcję łososia

Inwestycja,dokonana za pośrednictwem spółki zależnej Agro-Alimentar zajmującej się agrobiznesem sprawi, że Jerónimo Martins stanie się jednym z największych udziałowców w Andfjord Salmon, biznesie zajmującym się zrównoważoną produkcją łososia.

Pedro Soares dos Santos, prezes i dyrektor generalny Jerónimo Martins, powiedział: – Inwestujemy w obiecujący i prawdziwie innowacyjny, zrównoważony projekt biznesowy, który jest w pełni zgodny z naszymi priorytetami w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej.

Trzeba dodać, że projekt Andfjord Salmon koncentruje się na wykorzystaniu wydajnej technologii do produkcji łososia, a ten produkt, jak przyznaje prezes Jerónimo Martins, jest strategiczny dla firmy. Produkcja Andfjord Salmon ma mniejszy wpływ na zasoby naturalne, co przyczynia się do ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich.

– W trudnym kontekście zarówno wysokiej presji na zasoby oceaniczne, jak i bezpieczeństwa żywnościowego, wierzymy, że inwestowanie w tę innowacyjną i zrównoważoną produkcję będzie dla nas również cennym doświadczeniem w zakresie najlepszych praktyk w ramach akwakultury – dodał dyrektor generalny.

Andfjord Salmon ma siedzibę w Kvalnes, na wyspie Andøya, w archipelagu arktycznym Vesterålen w Norwegii.

– Cieszymy się, że możemy przyciągnąć tak dużego inwestora przemysłowego do Andfjord Salmon. Uważamy za zaletę posiadanie właściciela, który posiada szerokie kompetencje w zakresie międzynarodowej sprzedaży, marketingu, logistyki i dystrybucji w branży spożywczej. Mamy nadzieję, że uda nam się wykorzystać tę wiedzę, gdy będziemy gotowi do wprowadzenia łososia na rynek – powiedział Martin Rasmussen, dyrektor generalny Andfjord Salmon.

Zrównoważona produkcja łososia – na czym polega?

Cała pozyskiwana woda może być wielokrotnie wykorzystywana i oczyszczana, a następnie może być ponownie wpuszczona do morza. Proces ten będzie mieć minimalny wpływ na środowisko naturalne. Produkcja ryb na świecie często odbywa się w klatkach hodowlanych na morzu, do którego trafia coraz więcej substancji odżywczych i antybiotyków. Właśnie dlatego światowa produkcja zmierza w kierunku zmniejszenia ilości ryb hodowanych w ten sposób, czego konsekwencją będzie hodowla ryb w systemach zamkniętych.