Jak chronić się przed owadami i insektami w sezonie

Środki odstraszające insekty oraz owadobójcze osiągają swój pik sprzedażowy od czerwca do września. Coraz częściej preparaty z tej kategorii dodatkowo mają właściwości pielęgnacyjne. Najczęściej sięgamy po spraye, a rzadziej po żele i kremy. Na znaczeniu zyskują produkty dla dzieci.

Repelenty, czyli odstraszacze insektów oraz owadów w postaci m.in. związków chemicznych lub urządzeń generujących światło, dźwięki, oraz środki owadobójcze, to kategorie typowo sezonowe. – Ich największa sprzedaż przypada od czerwca do września – informuje Magdalena Wilgatek, business development manager, CMR. Podobnego zdania jest Joanna Kowalczyk, dyrektor marketingu, Ziaja. I dodaje, że największe zainteresowanie preparatami tego typu firma obserwuje głównie w okresie od kwietnia do sierpnia.

Łukasz Arseniuk, junior consultant, Panel Gospodarstw Domowych GfK Polonia, mówi, że najwięcej wydajemy na repelenty w czerwcu i lipcu (11 i 13 mln zł – odpowiednio do miesięcy), a cały rynek w kraju w 2021 r. przekroczył wartość 33,5 mln zł. Najczęściej sięgamy po spraye, a rzadziej po żele i kremy. Wydatki na spraye stanowią średnio 93% wydatków na repelenty. Najwięcej na tę kategorię wydają rodziny z dziećmi (do 18. roku życia) – ta grupa odpowiada za 58% wydatków na całą kategorię.

Z kolei Sabina Jasiukiewicz, menedżer ds. marketingu, Bros, twierdzi, że preparaty owadobójcze zazwyczaj są nabywane dopiero wtedy, gdy pojawia się problem, bez planowania. Ale nieco inaczej, jej zdaniem, wygląda to w przypadku środków na komary i kleszcze. W przypadku wspomnianych pajęczaków i owadów zakup repelentów przeciw nim przeznaczonym konsumenci planują. Kupują je „na wszelki wypadek” i aplikują je, zanim doświadczą przykrego kontaktu z tymi owadami, wyjaśnia Sabina Jasiukiewicz z Brosa.

ODSTRASZACZE W MAŁYCH I DUŻYCH SKLEPACH

Według analiz zebranych przez CMR w roku 2021 w palcówkach do 300 mkw. to lipiec zanotował największy pik  sprzedaży w tej kategorii. Lider jest tu jeden i jest nim Bros.

GfK podaje, że najczęściej po repelenty w sezonie udajemy się do drogerii, które odpowiadają średnio za 30% wszystkich aktów zakupowych tej kategorii (w sierpniu 2021 r. było to aż 39%). W okresie letnim często również kupujemy je dyskontach (10% – średnia z miesięcy maj-wrzesień 2021), supermarkety (18%) i hipermarkety (10%).

Z kolei Sabina Jasiukiewicz z Brosa twierdzi, że w sklepach małoformatowych typu convenience najczęściej można znaleźć repelenty przeciw komarom i kleszczom przeznaczone do ochrony osobistej. Zwykle dostępne są w sezonie letnim. Według danych firmy Bros w większych placówkach handlowych oferta repelentów jest szersza i łatwiej w nich wybrać produkty, które są dostosowane do indywidualnych preferencji klienta, np. w zakresie sposobu aplikacji preparatu. W tego typu punktach handlowych konsument znajdzie dodatkowo produkty owadobójcze, takie jak spirale na komary czy elektrofumigatory, czyli specjalne urządzenia, które po podłączeniu do gniazdka elektrycznego wydzielają zapach odstraszający i zwalczający insekty, głównie komary i muchy.

Natomiast Joanna Kowalczyk z firmy Ziaja przyznaje, że w czasie trwania sezonu produkty firmy są dostępne w sprzedaży zarówno w dużych sieciach handlowych, jak i w lokalnych drogeriach, sklepach wielobranżowych i punktach Ziaja dla Ciebie.

Sabina Jasiukiewicz radzi też, by detaliści w ekspozycji środków na komary i kleszcze zastosować zasady cross-sellingu (sprzedaży krzyżowej), czyli np. dodać je na półce sezonowej, na której konsument znajdzie też m.in. krem do opalania, rozpałkę do grilla lub inne niezbędne rzeczy do spędzenia czasu poza domem, blisko natury. – Warto także pomyśleć o ustawieniu tych produktów w strefie kas, by przypominać klientowi, że ten preparat może mu się przydać w najbliższym czasie – dodaje.

OCHRONA I PIELĘGNACJA W JEDNYM

Coraz częściej biologiczne środki odstraszające mają też właściwości pielęgnacyjne i gojące. W ofercie producentów pojawiają się również serie repelentów dla najmłodszych.

W portfolio firmy Ziaja obecne są produkty z kategorii repelentów i środków przeciw owadom przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12. miesiąca życia. Linia antybzzz… obejmuje preparaty w sprayu, które działają odstraszająco na owady i pajęczaki (kleszcze, komary, meszki, osy) oraz żel łagodzący po ukąszeniach komarów. Produkty poza odstraszaniem insektów przyspieszają też procesy regeneracji skóry, redukują zaczerwienienie i pieczenie.

Na sklepowych półkach na pewno nie powinno zabraknąć Bros Spray na Komary i Kleszcze 90 ml. Środek ten odstrasza komary do siedmiu godzin, a kleszcze – do czterech. Bros Płyn na Komary dla Dzieci 50 ml oprócz odstraszania owadów (do sześciu godzin od momentu aplikacji) dodatkowo pielęgnuje dziecięcą skórę dzięki obecności d-pantenolu.

Warto, zdaniem Sabiny Jasiukiewicz, znaleźć miejsce na półce sklepowej dla spirali na komary Bros, które mają działanie owadobójcze. Ciekawym uzupełnieniem oferty może być Bros Spray na Odzież 90 ml, który nie tylko odstrasza, ale także eliminuje kleszcze, a jego działanie utrzymuje się do 20 dni.