Lidl zatrudnił 170 uchodźców

20. czerwca obchodzony jest Dzień Uchodźcy. W tym roku jest on szczególnie ważny ze względu na konflikt w Ukrainie. Od pierwszych tygodni marca wiele osób prywatnych i firm bez wahania zaoferowało swoje wsparcie. Wśród nich Lidl.

Firma aktywnie zaangażowała się w pomoc obywatelom Ukrainy na wielu polach, m.in. przekazując najpotrzebniejsze produkty czy organizując zbiórki we wszystkich swoich pond 800. sklepach. Rozpoznając szybko potrzeby rynku pracy, Lidl Polska uruchomił możliwość zatrudniania osób z Ukrainy, publikując wybrane ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. Prowadzone rekrutacje do tej pory zaowocowały zatrudnieniem 170 pracowników z Ukrainy, a nowe wakaty cały czas są oferowane.

- Jako Lidl Polska podejmujemy wiele działań, aby obywatele Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce, poczuli się w naszym kraju bezpiecznie oraz komfortowo – pomagamy m.in. w znalezieniu pracy w ramach naszej firmy. Zgodnie z polityką równych szans, Lidl Polska od początku swojej działalności jest otwarty na pracowników różnych narodowości, którzy są częścią zespołu sieci – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR Lidl Polska.

Grupa Schwarz, do której należy Lidl, przeznaczyła na pomoc obywatelom Ukrainy wsparcie o wartości 47 000 000 zł. W Polsce sieć wspiera produktowo oraz finansowo organizacje takie jak Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Polska Akcja Humanitarna. W Ukrainie firma nieustannie przekazuje produkty organizacjom NGO, w tym Caritas Ukraina. W sklepach Lidl Polska trwają zbiórki żywności dla Federacji Polskich Banków Żywności oraz Caritas Polska.

Aleksandra Robaszkiewicz dodaje przy tym, że jako firma odpowiedzialna społecznie Lidl zdaje sobie sprawę, jak w dalszym ciągu ważne jest wsparcie, dlatego deklaruje swoją gotowość do udzielania pomocy obywatelom Ukrainy i wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Zespół Lidl w Polsce liczy aktualnie ponad 25 000 osób. Sieć w dalszym ciągu planuje systematycznie zwiększać zatrudnienie, przeznaczając na utworzenie nowych miejsc pracy blisko 100 mln zł. Planowane w tym roku inwestycje przełożą się na stworzenie ok. 1 500 kolejnych etatów w sklepach, magazynach oraz centrali Lidl Polska.

Na początku zatrudnienia, wszyscy pracownicy sklepów niezależnie od narodowości, mogą liczyć na wynagrodzenie od 3750 zł brutto do 4600 zł brutto. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 3850 zł brutto do 4800 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 4100 zł brutto do 5050 zł brutto.

Natomiast w przypadku pensji załogi magazynów, wynosi ona od 4350 zł brutto do 4750 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 4550 zł brutto do 5000 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5100 zł brutto do 5500 zł brutto.

 

Katarzyna Pierzchała 5464 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.