Zakład Ferrero w Belgii wznowi produkcję

Zlokalizowana w miejscowości Arlon fabryka koncernu otrzymała warunkowe zezwolenie na ponowne uruchomienie linii produkcyjnych. Nie działały one od kwietnia, gdy europejska agencja zdrowia rozpoczęła dochodzenie w sprawie przypadków salmonelli w niektórych czekoladkach produkowanych przez firmę.

Po szeroko zakrojonych kontrolach czyszczenia i bezpieczeństwa żywności, prowadzonych w ścisłej współpracy z belgijskim organem ds. bezpieczeństwa żywności (AFSCA) zakład rozpoczął proces ponownego otwierania, który doprowadzi do stopniowego ponownego uruchamiania linii produkcyjnych w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Przypomnijmy. W kwietniu tego roku Ferrero zawiesiło działalność w zakładzie po tym, jak europejska agencja zdrowia rozpoczęła dochodzenie w sprawie przypadków salmonelli w niektórych czekoladkach produkowanych przez firmę. W ślad za tym Ferrero podjęło działania, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

W zakładzie nieprzerwanie pracuje ponad 1000 pracowników i niezależnych specjalistów. Przeprowadzono ponad 1800 testów jakości, zdemontowano i oczyszczono 10 000 części oraz poczyniono znaczące inwestycje. Obejmuje to wymianę wielu elementów wyposażenia, instalację 300 m nowego rurociągu, zaktualizowanie protokołów bezpieczeństwa produktów oraz szkolenia i pobieranie próbek w zakładzie.

Działania zostały wykonane w przejrzysty sposób i w ścisłej współpracy z AFSCA, która potwierdziła, że ​​wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa żywności zostały spełnione.

To doświadczenie pozwoli firmie zrewidować podejście do zarządzania tego typu incydentami, a co najważniejsze, da możliwość zacieśnienia współpracy z organami ds. żywności.

- Bardzo się cieszymy, że otrzymaliśmy zielone światło od belgijskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności. Chcielibyśmy podziękować AFSCA za ich nieocenione wskazówki i wsparcie - powiedział Lapo Civiletti, dyrektor generalny Grupy Ferrero.

- Naprawdę przepraszamy za to, co się wydarzyło i chcielibyśmy raz jeszcze przeprosić wszystkich poszkodowanych. Nigdy w naszej 75-letniej historii nie doświadczyliśmy takiej sytuacji. Wyciągnęliśmy wnioski z tego niefortunnego wydarzenia i zrobimy wszystko, aby to się nie powtórzyło - dodał.

Joanna Hamdan 13827 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.