Netto: są już pierwsi beneficjenci "Sąsiedzkiej Pomocy"

Ponad 300 złożonych wniosków w pierwszych sześciu tygodniach akcji, 61 wybranych beneficjentów, którzy łącznie otrzymali lub lada moment otrzymają pomoc w wysokości blisko 700 tys. zł - tak wygląda podsumowanie akcji "Sąsiedzka Pomoc", zainicjowanej przez Netto.

"Sąsiedzka Pomoc" to ogólnopolska akcja, w której dzięki środkom Fundacji Salling sieć handlowa Netto wesprze przynajmniej 100 lokalnych inicjatyw na rzecz ukraińskich dzieci i ich opiekunów, w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Do rozdania łącznie ma 1 250 tys. zł. Do tej pory środki trafiły już do ponad 40 organizacji z całej Polski. Kolejne wnioski są na etapie finalizowania formalności i lada dzień wyłonieni beneficjenci otrzymają wsparcie, o które wnioskowali.

– Liczba wniosków złożonych dotychczas w programie Sąsiedzka Pomoc jest bardzo duża. Zgłoszone inicjatywy są niezwykłe, spływają do nas z całej Polski – zarówno z dużych miast, jak i miasteczek oraz wsi, dowodząc, że chęć niesienia pomocy, ale i potrzeba uzyskania wsparcia jest niezależna od wielkości miejscowości – mówi Patrycja Kamińska, PR manager Netto Polska.

Podkreśla, że z rozmów z beneficjentami programu wynika, że akcja jest realną odpowiedzią na potrzeby, które są szerokie i zróżnicowane. – Cieszymy się, że organizując program „Sąsiedzka Pomoc” dokładamy swoją cegiełkę wsparcia – dodaje.

Jak dotąd organizacje najczęściej zwracają się z prośbą o sfinansowanie kursów językowych, wyprawek dla dzieci, pomocy psychologicznej, pokrycia kosztów specjalistycznego leczenia czy organizacji spotkań integracyjnych i półkolonii podczas zbliżających się wakacji. Najwięcej wniosków, bo aż 63% jest z zakresu integracji społecznej, 44% dotyczy edukacji, a 23% zdrowia.

Pierwszymi beneficjenatmi, którzy otrzymali wsparcie od Netto, są m.in.: Fundacja "To The Future" z Wrocławia, Stowarzyszenie "Dorośli-Dzieciom" z Gorzowa Wlkp., Fundacja Rozwoju Kompetencji Nowe Możliwości z Wojkowic, Krajowe Stowarzyszenie Autyzmu oddział w Szczecinie czy warszawska Fundacja "Ośrodek Relacje na Rzecz Rozwoju Psychiatrii Dziecięcej". Dzięki uzyskanym środkom zorganizowane zostaną kursy językowe czy zapewnione wsparcie psychologiczne.

– Ogromnie się cieszymy, że zostaliśmy beneficjenami programu Sąsiedzka Pomoc. Dzięki temu będziemy mogli zorganizować zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci podczas wakacji. To nie tylko okazja, by zdobyły one nową wiedzę, ale też doskonały sposób na integrację z rówieśnikami i możliwość spędzenia wolnego czasu w wartościowy sposób – komentuje Arkadiusz Dejnarowicz z Fundacji Kreatywny Umysł z Bielic.

Z kolei Agnieszka Duszkiewicz-Nowacka z Fundacji MaxiFootball z Łodzi tłumaczy, że jej organizacja chce dzieciom zapewnić dostęp do zajęć sportowych i innych aktywności umożliwiających poznawanie rówieśników w lokalnej społeczności. – I ten cel będzie osiągnięty dzięki dotacji, z której zakupimy sportowe obuwie. Bez pomocy Netto byłoby to niemożliwe i dla naszej Fundacji całkowicie nieosiągalne, ponieważ wszystkie środki przeznaczamy na zakup żywności dla uchodźców – mówi.

Cały czas można zgłaszać kolejne inicjatywy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://sasiedzkapomoc.netto.pl. Co tydzień wybranych zostanie kilka inicjatyw, które otrzymają niezbędne środki finansowe. Wnioski przyjmowane będą do końca czerwca br. Partnerem społecznym akcji został Związek Ukraińców w Polsce.

Netto to sieć handlowa obecna w Polsce już od 26 lat. Prowadzi u nas blisko 650 sklepów, ma pięć centrów dystrybucyjnych, zatrudnia ponad 9 tys. osób. Sklepy sieci poza Polską znajdują się także w Danii i Niemczech.

Katarzyna Pierzchała 5179 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.