System kaucyjny w Polsce obejmie wszystkie rodzaje opakowań, w tym tzw. małpki

System kaucyjny ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Wiceszef resortu klimatu przekazał na czwartkowej konferencji prasowej założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce. Pierwszy projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku roku, a kolejny – uwzględniający konsultacje i głos branży – ma być znany w czerwcu 2022 r.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki PET do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Jak podkreślił na Twitterze Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l, to też tzw. "małpki", które - zaznaczył - są zmorą zaśmiecania i już "niedługo przejdą do przeszłości".

System kaucyjny ma być powszechny, obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta, czyli bezparagonowy, co oznacza, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. W nowym projekcie utrzymana ma zostać zasada, w której sklepy do 100 metrów powierzchni będą mogły wejść do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek handlowych, będzie to już obligatoryjne. W takich sklepach na pewno będzie można zwrócić butelkę, czy puszkę.

Wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy. Minister Ozdoba nie poinformował ile wyniesie, choć przyznał, że będzie ona jeszcze konsultowana przed ostatecznym wejściem w życie.

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie, ale od 2023 r. i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata.

Ozdoba dodał, że w toku konsultacji projektu zdecydowano się na większą swobodę dla branży w tworzeniu systemu. Pierwotnie firmy wprowadzające i uczestniczące w systemie miał reprezentował jeden podmiot. Z wypowiedzi wiceministra wynikało, że teraz nie będzie to określone. - Nie chcemy ograniczać ustawą, to branża będzie decydować - powiedział Jacek Ozdoba.

Uczestniczący w konferencji Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste podziękował za uwzględnienie uwag strony społecznej do nowego projektu ustawy. - Włączenie wszystkich opakowań po napojach do systemu jest bardzo dobrym ruchem, bo pozwala stworzyć nowoczesny i bardzo dobrze funkcjonujący system kaucyjny - zauważył.

Piotrowski dodał, że spełni on trzy podstawowe założenia. Po pierwsze pozwoli walczyć z zaśmiecaniem w przestrzeni publicznej. Po drugie dzięki takim rozwiązaniu wprowadzony zostanie obieg zamknięty w opakowaniach po napojach, co przyczyni się do dostarczenia większej ilości recyklatu. Jako trzeci element wymienił powszechność systemu i objęcie wszystkich opakowań kaucją po napojach. To, jego zdaniem, spowoduje, że będzie on przyjazny dla konsumenta i łatwiejszy dla branży.

PAP, red