Pierwsza tarcza antyinflacyjna przedłużona

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br. Chodzi m.in o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego. Do tego czasu obowiązuje też tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Tym samym przedłużono do końca lipca br. zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Większość zmian wchodzi w życie 1 lipca br. Zmiany dotyczące tarczy antyinflacyjnej wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowelizacja przedłuża pierwszą tarczę antyinflacyjną o 2 miesiące, do 31 lipca br., czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność. Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br., obniżony został VAT na media: na gaz do 0% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 0%); na prąd do 5% (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5%); na energię do 5% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 5%). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0%.

Przypomnijmy również, że od 1 lutego, zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0, obniżkami stawek VAT do 0% objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5%. Są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje czy produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci, np. kaszki.

Obowiązująca do końca lipca tego roku tarcza antyinflacyjna 2.0 ma również zostać przedłużona, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego.

Obniżka akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną i zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie kosztować budżet państwa 541,2 mln zł. Natomiast przedłużenie wyłączenia paliw z podatku od sprzedaży detalicznej to koszt ok. 55 mln zł.

Źródło: PAP/MH