Dzień Dziecka 2022 - co kupimy i ile wydamy na prezenty?

Sprawdzamy na podstawie badań Empiku.

Aż 93% rodziców planuje zakup prezentu z okazji 1 czerwca i najczęściej wyda na jedno dziecko od 51 do 100 zł. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Empik, najchętniej wybierane są zabawki (75%) i książki (54%).

75% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Empik zadeklarowało, że kupi prezenty na Dzień Dziecka. W grupie rodziców ten odsetek wzrasta do 93%. Co ciekawe, 40% osób, które nie mają dzieci, zamierza obdarować z tej okazji kogoś z rodziny lub znajomych. Niemal połowa wszystkich badanych kupi prezenty nawet dla kilkorga dzieci.

Najwięcej respondentów, bo blisko 45% planuje wydać na prezent dla jednego dziecka od 51 do 100 zł. Prawie 1/4 osób przeznaczy na ten cel niższą kwotę – do 50 zł. W tej grupie dominują rodzice najmłodszych, a także osoby, które nie mają własnych dzieci. Wydatki na poziomie od 101 do 300 zł (na jedno dziecko) zadeklarowało prawie 20% badanych osób.

Największa grupa badanych (ponad 65%) planuje zakup prezentu w sklepie. Czego konkretnie mogą spodziewać się 1 czerwca najmłodsze dzieci? Z badania wynika, że aż 83% z nich otrzyma zabawki. Potwierdzają to również trendy zakupowe w Empiku. Przed Dniem Dziecka największą popularnością cieszą się zestawy Lego z różnych serii tj. Friends, City, Technics, Duplo czy Ninjago, a także gry planszowe, zabawki edukacyjne i interaktywne. Chętnie wybierane są również artykuły kreatywne i plastyczne oraz puzzle.

Obok zabawek (75% wskazań - bez podziału na kategorie wiekowe), hitem tegorocznego Dnia Dziecka są również książki (54%). Kupowane są najczęściej z przeznaczeniem na prezent dla nastolatków czy dorosłych dzieci. Wybór jest o tyle prostszy, że maj obfituje w nowości z różnych gatunków, a trwające właśnie Targi Książki Empiku dają możliwość zakupu nowości i bestsellerów z rabatami aż do 50%. Popularne wśród upominków dla nastolatków są także gry na konsole i PC oraz gadżety elektroniczne, perfumy i kosmetyki. 25% respondentów deklaruje zakup muzyki w przypadku dorosłych dzieci.

Jak wynika z badania Empiku, zainteresowaniem cieszą się również prezenty z kategorii: odzież i obuwie oraz akcesoria sportowe, np. hulajnogi czy rowery. Zajmują one odpowiednio 4. i 5. miejsce na liście najpopularniejszych upominków kupowanych w sklepie. Badanie przeprowadzono w formie ankiety internetowej 17-20.05. 2022 r. na grupie klientów, N=2300.

Warto odnotować, że nie wszędzie Dzień Dziecka obchodzony jest tak samo. Światowy Dzień Dziecka przypada na 20 listopada i upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka ONZ. W krajach anglosaskich i byłej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (np. Indiach) Dzień Dziecka to głównie okazja do spędzenia czasu z dziećmi. W Wielkiej Brytanii zwykle obchodzi się go 15 maja, a w Australii wydłużył się do „Tygodnia Dziecka”. W USA święto nie ma nawet jednolitej daty, a poszczególne stany obchodzą je w drugim tygodniu czerwca lub październiku.

W podobny sposób co w Polsce Dzień Dziecka świętowany jest w krajach byłego bloku wschodniego (w tym w Niemczech, gdzie tradycja utrwaliła się na terenie NRD). Prezenty są także ważnym elementem Dnia Dziecka w krajach Ameryki Łacińskiej, które jednak obchodzą to święto w zupełnie innym czasie (kwiecień, lipiec, sierpień i październik). W Brazylii Dzień Dziecka to czwarty pod względem wysokości sprzedaży czas w roku. W Meksyku z okazji „Día Del Niño” aż 42% rodziców zakupi prezenty online, głównie zabawki (52%), ubrania (38%) i gry komputerowe (25%). Także mieszkańcy Chin i Mongolii wręczają dzieciom prezenty, są one jednak symboliczne i nie mają dużego przełożenia na sprzedaż.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.