Zakupy w dyskoncie - o ile podrożała żywność?

W kwietniu tego roku inflacja osiągnęła ponad 12%. Eksperci aplikacji zakupowej PanParagon w najnowszym przeglądzie kwartalnym sprawdzili, o ile faktycznie podrożało jedzenie w dyskontach i co jest aktualnie rarytasem dla Polaków.

Aplikacja PanParagon to w dużym skrócie miejsce do przechowywania paragonów w formie zdjęć. Dzięki anonimowym danym wczytanym do systemu za pomocą technologii OCR aplikacja może przy okazji dokonywać wielu analiz konsumenckich.

- W najnowszym badaniu, na podstawie setek tysięcy paragonów, sprawdziliśmy jak w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmieniły się ceny produktów w jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce. W analizie uwzględniliśmy najtańsze produkty z danej kategorii – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Co jest rarytasem dla Polaków?

Specjaliści z PanaParagona wzięli pod lupę wybrane produkty spożywcze z Biedronki. Wśród tych, których cena poszła w górę, znalazły się jajka (+79 gr), mleko (+43 gr), coca-cola (+20 gr). Co ciekawe, pomimo nadchodzącego sezonu ceny koperku i natki pietruszki również poszybowały w górę – zarówno w jednym, jak i drugim przypadku o 20 gr. Zestawienie produktów, które podrożały w ciągu trzech miesięcy, zamykają: mąka pszenna oraz makaron penne. Za nie przyszło nam zapłacić kolejno o 15 i 14 gr więcej.

– Niekwestionowanym zwycięzcą naszego rankingu został filet z kurczaka, który w lutym tego roku kosztował 18,09 zł, natomiast w kwietniu jego cena wzrosła do 23,90 zł. Oznacza to, że w zaledwie trzy miesiące produkt ten zdrożał o 5,81 zł – komentuje Antonina Grzelak. – Dania z wykorzystaniem filetu z kurczaka są zatem teraz prawdziwym rarytasem na polskich stołach – dodaje.
 
Mniej zapłacimy za…

W najnowszej analizie cen można jednak znaleźć kilka pozytywów. Cena czterech badanych produktów spożywczych nie uległa zmianie. Należą do nich: włoszczyzna, cebula, olej rzepakowy oraz bułka tarta.

Co więcej, pomimo rosnącej inflacji część badanych artykułów spożywczych potaniała. Największą różnicę zauważyć można przy ziemniakach, tutaj cena spadła o 71 groszy za opakowanie 3 kg. 10 gr taniej zapłacimy za śmietanę 18% i schab bez kości. Nieznaczna różnica cenowa na korzyść kupujących, bo zaledwie 1 gr odnotowana została w przypadku cytryny i ogórków szklarniowych.

– Warto jednak pamiętać, że w kwietniu zaczynał się już sezon na świeże warzywa i owoce, które w normalnej, nieinflacyjnej rzeczywistości powinny tanieć. W przeważającej większości cena zwiększyła się, nie uległa zmianie lub spadła symbolicznie o 1 gr – wyjaśnia Antonina Grzelak. – Ponadto, biorąc pod uwagę łączną sumę za wszystkie badane produkty, to w kwietniu za tego typu zakupy spożywcze zapłaciliśmy ponad 7% więcej niż w lutym. A to różnica zaledwie trzech miesięcy.

Czy ceny żywności nadal będą szły w górę? Prognozy, niestety, nie napawają optymizmem. Specjaliści z aplikacji PanParagon z pewnością przyjrzą się cenom w kolejnym kwartale 2022 roku.

Źródło: aplikacja PanParagon