IKEA rusza z budową 37 tys. paneli fotowoltaicznych

Na terenie IKEA Industry Zbąszynek powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce i w Europie.

Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Przyczyni się też do realizacji celu IKEA, jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Na gruntach w Babimoście i Zbąszynku należących do IKEA Industry (będącej częścią grupy Inter IKEA) stanie łącznie 37 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW i powierzchni odpowiadającej wielkości 6 sklepów IKEA. To nie tylko jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce, ale też jedna z największych tego typu instalacji na terenie fabryki w Europie.

- To ważny kamień milowy w planie inwestycji IKEA Industry w energię odnawialną w Polsce. Po blisko dwóch latach od ogłoszenia planu, po uzyskaniu wszystkich formalnych zezwoleń, 20 maja 2022 r. rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach IKEA w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania na  zezwolenia – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Poland.

Polska jest krajem, w którym IKEA w latach 2011-2016 zainwestowała prawie 1 mld zł, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków IKEA w Polsce to prawie 178 MW. 80 wiatraków na 6 farmach wiatrowych, należących do IKEA Retail Polska (część Grupy Ingka) produkuje około 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce.

IKEA nadal inwestuje w OZE w Polsce czego przykładem jest rozpoczęta inwestycja IKEA Industry Zbąszynek, jak i inwestycje IKEA Retail na dachach sklepów lub centrów dystrybucyjnych.

Znacznym utrudnieniem w procesie inwestycyjnym są skomplikowane regulacje i długi czas oczekiwania na pozyskiwanie zezwoleń i decyzji administracyjnych pozwalających budować i przyłączać do sieci duże instalacje fotowoltaiczne. Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii zaowocowałoby inwestycjami w łańcuchu dostaw IKEA w Polsce.

Grupa Ingka* ma w Polsce 11 sklepów IKEA, 88 Punkty Odbioru Zamówień IKEA (łącznie z Punktami Mobilnymi) i 8 Studiów Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 35 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce.

Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza blisko 400 sklepami w 32 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

Ilona Mrozowska 4593 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.