Sokołów zwiększa moce produkcyjne

Producent otworzył właśnie nową konfekcję mięsa w oddziale w Sokołowie Podlaskim.

Zwiększanie mocy produkcyjnych to jeden z głównych kierunków inwestycji firmy.

- Priorytetem jest nieustanny rozwój asortymentu i dostarczanie konsumentom wysokiej jakości, smacznych produktów. Jednocześnie zawsze dbamy o to, by rozwój produkcyjny był wpisany w strategię zrównoważonego rozwoju, a implementowane rozwiązania ograniczały wpływ na środowisko - podkreśla Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów.

Nowo uruchomiona konfekcja mięsa to dwukondygnacyjny budynek, z trzema halami i dwoma magazynami mięsa. Jego powierzchnia wynosi 12 000 mkw. Uruchomiono także w pełni automatyczną linię do produkcji mięsa mielonego, a wkrótce ruszy transport opakowań.

– To nie tylko ważny etap rozwoju firmy, ale i nasz wkład w lokalną gospodarkę, również poprzez utworzenie kolejnych miejsc pracy. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli w jeszcze pełniejszym stopniu wychodzić naprzeciw najbardziej aktualnym trendom konsumenckim - podsumowuje Krzysztof Śledziński, dyrektor zakładu w Sokołowie Podlaskim.

I dodaje, że nowy zakład jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Grupa Sokołów ma osiem zakładów produkcyjnych, przy czym zakład w Sokołowie Podlaskim jest jej największym oddziałem w Polsce. Dysponuje on m.in. linią uboju oraz rozbioru wieprzowiny, a także jedną z największych i najnowocześniejszych w tej części Europy linią do plastrowania wędlin. Sokołowski oddział specjalizuje się w produkcji wędlin plastrowanych, wędzonek, kiełbas cienkich, produktów grillowych oraz szerokiego asortymentu mięs wieprzowych.

 

Joanna Hamdan 13849 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.