Sezonowe owoce: truskawki tanieją, czereśnie wciąż drogie

Ceny truskawek są bardzo różne, ale na lokalnych stołecznych bazarkach już tanieją i co ciekawe, są tańsze niż w Biedronce i Lidlu. Za czereśnie w hurcie trzeba zapłacić ok. 80-120 zł za kg. O połowę więcej niż o tej samej porze rok temu.

Ceny truskawek są bardzo różne, przy czym na lokalnych stołecznych bazarkach nie przekraczają 20 zł za 1 kg, i z każdym dniem tanieją. Tak jest na przykład na miejskim całorocznym targu w podwarszawskim Legionowie (na którym kosztują od 13 do 20 zł za 1 kg), w zieleniaku tuż przy stacji metra Imielin (od 16 do 20 zł za 1 kg), sezonowym stoisku warzywno-owocowym obok Lidla przy ul. Pileckiego (19 zł) czy na "Naszym Bazarku" na stołecznym Ursynowie (18 zł).

Ich ceny nie odbiegają więc szczególnie od tych obowiązujących w hurcie - w Broniszach dostępne aktualnie truskawki pochodzą z tuneli foliowych i kosztują 15-20 zł/kg (rok temu o tej porze kosztowały więcej, bo ok. 23 zł/kg).

Wygląda więc na to, że za truskawki najwięcej trzeba zapłacić w dyskontach. Od 18.05 br. polskie truskawki dostępne są w sklepach sieci Biedronka (z upraw szklarniowych i tunelowych) w cenie 14,27 zł za opakowanie 500 g. Oznacza to, że 1 kg truskawek w Biedronce kosztuje 28,5 zł. Nieco tańsze, ale wciąż droższe niż na bazarkach, są truskawki w Lidlu - w sklepach tej sieci truskawki kosztują ok. 24 zł za kilogram, czyli 11,99 zł za 500 g.

Na rynku hurtowym Bronisz średnia cena truskawek w głównym sezonie na truskawki w 2021 r. (czerwiec) wyniosła 7,5 zł/kg i wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Zarówno na bazarkach, jak w sklepach zaczynają się już pojawiać inne sezonowe owoce, m.in. borówki amerykańskie, arbuzy. Próżno szukać czereśni, choć media rozpisywały się w ostatnich dniach o ich niebotycznie wysokich cenach.  W hurcie widać dostawy czereśni, ale importowanych z Hiszpanii i Grecji. Ich ceny są wysokie: 80-120 zł/kg. Rok temu o tej porze kosztowały o połowę mniej, bo ok. 35 zł/kg. W najbliższych dniach planowane są jednak większe i tańsze dostawy z Hiszpanii. W 2021 r. sezon na importowane czereśnie trwał od 17 maja do 5 lipca ze średnią ceną w hurcie w wysokości 24 zł/kg.

 

Ilona Mrozowska 4593 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.