Inflacja dokucza nie tylko Polakom. Także Niemcom

Gwałtownie rosnące ceny w niemal wszystkich dziedzinach życia niepokoją obecnie Niemców bardziej niż cokolwiek innego. Z badania firmy McKinsey wynika, że dla około 40% z nich największym zmartwieniem jest właśnie inflacja.

Prawie jedna trzecia niemieckich respondentów obawia się, że z powodu wzrostu cen będzie musiała zmienić swój styl życia na bardziej oszczędny. Strach przed inflacją jest szczególnie wyraźny wśród osób o niskich dochodach. Dwie trzecie badanych spodziewa się, że w najbliższych dwunastu miesiącach ceny nadal będą rosły - poinformował w poniedziałek portal tygodnika "Der Spiegel".

Dwie trzecie ankietowanych Niemców wydało ostatnio więcej pieniędzy na żywność, a 6% na benzynę i transport oraz na energię. Prawie jedna na trzy osoby ograniczyła konsumpcję w innych dziedzinach. Oszczędności dotyczyły przede wszystkim kosmetyków, odzieży, rozrywki i podróży.

Blisko dwie trzecie badanych zaczęło już zmieniać swoje zachowania zakupowe w obliczu rosnących cen, np. przechodząc na tańsze marki własne lub częściej robiąc zakupy w dyskontach. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że zwraca większą uwagę na zużycie energii w domu - pisze portal.

Dwa lata pandemii Covid-19 też odcisnęły swoje piętno. - Jednak to inflacja i inwazja na Ukrainę sprawiają, że ludzie są bardziej pesymistyczni niż kiedykolwiek wcześniej - mówi cytowany przez "Spiegla" ekspert firmy McKinsey Marcus Jacob, podsumowując wyniki badania. Ludzie odczuli wzrost cen i zauważyli, że pod koniec miesiąca w ich portfelach pozostało mniej pieniędzy, a osoby o wysokich dochodach również ograniczają wydatki - uważa ekspert.

Poza inflacją 34% ankietowanych Niemców obawia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 8% - pandemii koronawirusa. 

Inflacja dokucza również Polakom. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr. o 12,4%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem podskoczyły o 2%. Analitycy Santander Banku spodziewają się szczytu inflacji powyżej 14% juź w czerwcu - lipcu [szczegóły tutaj].

PAP/red, zdjęcie: Shutterstock