Andrzej Borczyk w Grupie CCC

W roli dyrektora zarządzającego pokieruje obszarem HR i będzie odpowiedzialny m.in. za politykę personalną firmy, pozyskiwanie talentów, a także - zgodnie ze strategią firmy - budowanie kultury organizacyjnej wzmacniającej rozwój i zaangażowanie pracowników.

Andrzej Borczyk posiada 25-letnie doświadczenie w pracy w kluczowych międzynarodowych organizacjach działających w Polsce oraz regionie CEE.
 
Przed dołączeniem do Grupy CCC pełnił rolę członka zarządu i dyrektora personalnego Grupy Żywiec, która jest częścią globalnego koncernu Heineken. Wcześniej z sukcesami kierował obszarem personalnym w polskim oddziale Microsoftu, prowadząc firmę do zdobycia tytułu Great Place To Work. Zawodowo związany był również z Diageo, globalnym liderem na rynku alkoholi mocnych, w której rozwijał i wdrażał strategię zarządzania zasobami ludzkimi.
 
Swoją drogę zawodową rozpoczął w firmie Mars, gdzie przeszedł ścieżkę od przedstawiciela handlowego do dyrektora operacji sprzedaży, a następnie jako HR business partner odpowiadał za budowanie działań nastawionych na przyciągniecie talentów i projektowanie ścieżek rozwojowych pracowników.
 
Andrzej Borczyk jest również jednym ze współzałożycieli i aktywnym liderem społeczności HRInfluencers oraz HRExplorers, które zrzeszają specjalistów i ekspertów z branży HR.
 
CCC jest jedną z największych europejskich spółek w segmencie obuwia. Grupa posiada ok. 90 platform e-commerce i prawie 1000 sklepów w 29 krajach pod markami CCC, eobuwie.pl, MODIVO i DeeZee. Od maja 2021 r. spółka poprzez sieć sklepów HalfPrice rozwija sprzedaż również w segmencie off-price. CCC jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2004 roku.
Joanna Hamdan 13685 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.