Do Lidl Polska dołączyło już 120 pracowników z Ukrainy, a będą kolejni

Na potrzeby rynku pracy po wybuchu konfliktu na Wschodzie Lidl Polska uruchomił możliwość zatrudniania osób z Ukrainy, publikując ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. Rekrutacje do tej pory zaowocowały zatrudnieniem 120 uchodźców, a nowe wakaty cały czas będą oferowane.

Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą pracę na rodzimym rynku podjęło 100 tys. obywateli Ukrainy, o czym poinformowała 28 kwietnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tymczasem prowadzone rekrutacje w Lidl Polska do tej pory zaowocowały zatrudnieniem 120 pracowników z Ukrainy, a nowe stanowiska cały czas będą oferowane.

Zespół Lidl Polska liczy aktualnie ponad 25 tys. osób. Sieć w dalszym ciągu planuje systematycznie zwiększać zatrudnienie, przeznaczając na utworzenie nowych miejsc pracy blisko 100 mln zł. Planowane w tym roku inwestycje przełożą się na stworzenie ok. 1500 kolejnych etatów w sklepach, magazynach oraz centrali Lidl Polska.

Zgodnie z polityką równych szans firma od początku swojej działalności jest otwarta na pracowników różnych narodowości, którzy są częścią zespołu sieci. Dla obywateli Ukrainy szukających w Polsce pracy spółka dostosowała swoje platformy rekrutacyjne do aktualnych potrzeb. Wszystkim kandydatom, niezależnie od narodowości, oferuje wyższe niż średnie płace w handlu oraz pakiet benefitów pozapłacowych. W ramach kultury włączania Lidl Polska oferuje wszystkim nowym pracownikom z Ukrainy darmowe lekcje polskiego, które ułatwiają im codzienną pracę.

Na co mogą liczyć kandydaci?

Na początku zatrudnienia wszyscy pracownicy sklepów niezależnie od narodowości mogą liczyć na wynagrodzenie od 3750 zł brutto do 4600 zł brutto. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 3850 zł brutto do 4800 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 4100 zł brutto do 5050 zł brutto.  

Natomiast w przypadku pensji załogi magazynów, wynosi ona od 4350 zł brutto do 4750 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 4550 zł brutto do 5000 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5100 zł brutto do 5500 zł brutto.

Dla obywateli Ukrainy szczególnie istotna będzie możliwość nauki języka polskiego zapewniona przez firmę. Co więcej, sieć uruchomiła infolinię pomocową dla pracowników z Ukrainy prowadzoną w ich językach narodowych. Osobom, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin, zagwarantowano możliwość powrotu do pracy. Firma deklaruje także wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w Lidl Polska oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

Grupa Schwarz, do której należy Lidl Polska, przeznaczyła na pomoc obywatelom Ukrainy wsparcie o wartości 47 mln zł. W Polsce sieć wspiera produktowo oraz finansowo organizacje takie jak Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Polska Akcja Humanitarna. W Ukrainie firma nieustannie przekazuje produkty organizacjom NGO, w tym Caritas Ukraina. W sklepach Lidl Polska nieustannie trwają zbiórki żywności dla Federacji Polskich Banków Żywności oraz Caritas Polska.

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy oraz w USA. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w 31 krajach istnieje w przybliżeniu 11 550 sklepów tej marki, a w Polsce około 800. 

O zatrudnieniu uchodźców z Ukrainy przeczytasz także TUTAJ oraz TUTAJ