UOKiK sprawdzi umowy zawierane z rolnikami w SM Mlekpol i OSM Łowicz

UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.

Obowiązująca od grudnia 2021 r. nowa ustawa o przewadze kontraktowej pozwala na kontrolę relacji wewnątrzspółdzielczych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów (UOKiK) postanowił sprawdzić czy spółdzielcy mają zagwarantowane uczciwe zasady dostaw mleka.

- Spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W przesłanych przez rolników i pozyskanych przez Urząd z innych źródeł umowach spółdzielni mleczarskich znalazły się postanowienia zakwestionowane w raporcie z 2018 r. Są to między innymi: możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę, obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy i brak możliwości - na żądanie dostawcy - poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium.

- Od publikacji raportu Urzędu w 2018 r. wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Dlatego zachęcam spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do naszych wytycznych. Proszę jednocześnie rolników do informowania nas o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami – mówi Tomasz Chróstny.

Aktualnie UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich SM Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.

Ilona Mrozowska 4567 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.