Amazon rozwija logistykę - wydał już 100 mld dol.

Firma kontynuuje rozwijanie swojej sieci logistycznej na całym świecie. W samych Niemczech w 2022 r. mają powstać cztery nowe centra logistyczne, w Polsce działa 10. Ponadto coraz większą rolę odgrywa automatyzacja w lokalizacjach - zarówno w planowanych, jak i istniejących punktach.

Liczby mówią same za siebie: podczas gdy w 2004 r. Amazon miał jeszcze siedem centrów logistycznych w USA i cztery w innych regionach na całym świecie, do końca 2021 r. platforma internetowa prowadziła aż 410 dużych centrów logistycznych na całym świecie.

Ponadto istnieje ponad tysiąc mniejszych centrów sortowania i dystrybucji przesyłek, które Amazon połączył na całym świecie w celu dokładnej dystrybucji towarów, jak pisze dyrektor generalny Amazon Andy Jassy w liście do udziałowców. Mówi się, że Amazon wydał ponad 100 mld dol. na tę sieć dostawczą w ciągu ostatnich 18 lat - podaje podaje "Lebensmmitel Zeitung".

Ogłoszony niedawno przez koncern program podkreśla również wagę, jaką internetowy gigant przywiązuje do optymalizacji w logistyce: Amazon chce zainwestować 1 mld dol. w młode, zaawansowane technologicznie firmy logistyczne, które napędzają innowacje w zakresie łańcucha dostaw, realizacji i logistyki. Pierwsze firmy pochodzą z dziedziny robotyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego - więcej znajdziesz w Amazon: miliard dolarów w start-upy.

Chęć do ekspansji widać także w tempie rozbudowy sieci logistycznej w Niemczech. Jeśli spojrzeć tylko na duże centra logistyczne, w których Amazon przechowuje kilka milionów artykułów oraz kompletuje i pakuje zamówienia klientów, na początku 2021 r. liczba lokalizacji wciąż wynosiła 15. W ciągu roku w Achim i Gerze dodano jeszcze dwa centra logistyczne. ubiegły rok. Na początku maja Hof/Gattendorf na granicy z Czechami będzie 18. lokalizacją w Niemczech.

W Polsce spółka ma dziesięć centrów dystrybucyjnych: w Sadach (pod Poznaniem), Świebodzinie, Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca) i Gliwicach - gdzie zatrudnia ok. 25 tys. osób, oraz Centra Rozwoju Technologii w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.

Za to internetowa grupa ogranicza działalność punktów stacjonarnych - powodem tego są słabe wyniki wzrostu dla tego sektora. Detalista zapowiedział zamknięcie 68 sklepów w USA i Wielkiej Brytanii, w większości księgarń. Jak donosi "Lebensmittel Zeitung", zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Amazon zamyka wszystkie swoje księgarnie Amazon Books, a także sklepy 4-gwiazdkowe i pop-upy, w których sprzedawano m.in. elektronikę.

Grupa zapowiedziała, że że terminy zamknięć będą różne w zależności od lokalizacji. Amazon wyjaśnia, że ​​pomoże to zainteresowanym pracownikom znaleźć nową pracę w innym miejscu firmy. Każdy, kto nie chce zostać w koncernie, otrzyma odprawę. Amazon nie podaje jednak liczby pracowników, których dotyczy zamknięcie sklepu - więcej znajdziesz TUTAJ.

Więcej o Amazon w Polsce przeczytasz w artykule Katarzyny Pierzchały TUTAJ.