Marlena Maląg: od wybuchu wojny pracę w Polsce podjęło 100 tys. Ukraińców

Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą pracę na rodzimym rynku podjęło 100 tys. obywateli Ukrainy - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

Minister rodziny wspólnie z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem odwiedziła firmę Tago w Radzyminie (woj. mazowieckie), w której pracują uchodźcy.

Maląg w wypowiedzi dla mediów przypomniała, że rządowa specustawa umożliwia Ukraińcom łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy. Zwróciła uwagę, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Podkreśliła także, że rodzima gospodarka potrzebuje rąk do pracy.

Szefowa MRiPS poinformowała, iż od wybuchu wojny pracę w naszym kraju podjęło 100 tys. obywateli Ukrainy. – Bardzo się cieszymy, bo to pokazuje, że te osoby chcą pracować, chcą na dłużej z nami pozostać – podkreśliła.

Wskazała również, że obywatele Ukrainy mogą skorzystać ze szkoleń, staży, bonów zatrudnieniowych i z różnych form aktywizacji przygotowanych przez publiczne służby zatrudnienia.

– W perspektywie długofalowej, rozmawiając z organizacjami pracodawców, z organizacjami społecznymi, związkami zawodowymi, przygotowujemy kolejne pakiety rozwiązań, które w sposób kompleksowy pozwolą na to, żeby jeszcze szerzej obywatele Ukrainy mogli podejmować pracę – zapowiedziała Maląg.

Źródło: PAP/MH