Amazon: miliard dolarów w start-upy

Amazon przedstawił program z pomocą którego chce inwestować w start-upy techniczne. Ma to na celu usprawnienie logistyki, łańcucha dostaw i przetwarzania zamówień. Jeden z nich skupia się na systemach robotów.

Jak pisze "Lebensmittel Zeitung", Amazon zgromadził fundusz o wartości 1 mld dol. skoncentrowany na logistyce, łańcuchu dostaw i realizacji, jednocześnie wspierając start-upy technologiczne. Nacisk kładziony jest na robotykę oraz sztuczną inteligencję.

- Te problemy są z natury złożone - powiedział Alex Ceballos Encarnacion, wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesu, Amazon. Fundusz na rzecz Innowacji Przemysłowych spółki ma na celu znalezienie szybszych sposobów dostarczania towarów przy jednoczesnej poprawie doświadczenia klientów i pracowników w centrach dystrybucji i logistyce.

Nowicjusz Modjoul, założony w 2016 r. i mający siedzibę w Karolinie Południowej, jest jednym ze start-upów, które skorzystają z Funduszu Innowacji Przemysłowych. Firma opracowuje technologię zabezpieczeń "do noszenia na ciele", która umożliwia opracowanie spersonalizowanych alertów i rekomendacji w czasie rzeczywistym. Do grupy należy również kalifornijska Vimaan, która powstała w 2017 roku. Pracuje ona nad rozwiązaniami sztucznej inteligencji w celu usprawnienia zarządzania zapasami. Agility Robotics z siedzibą w Oregonie jest najbardziej znana z dwunożnego robota kroczącego Digit.

Ośmioletnia izraelska firma Bionic Hive jest również jednym z początkujących przedsiębiorstw, które Amazon chce wspierać. Opracowuje autonomiczne roboty, które dostosowują się do istniejących półek i pudeł w magazynach i działają w przestrzeni od podłogi do sufitu. Mantis Robotics z San Francisco, który powstał dopiero w 2020 roku, jest również jednym z nielicznych. Opracował dotykowe ramię robota, które wykorzystuje technologię czujników do pracy z ludźmi.

Dalsze działania
Amazon rozpoczął podobną inwestycję dwa lata temu, ale nie chodziło o innowacyjne rozwiązania technologiczne, lecz o inicjatywy klimatyczne. W czerwcu 2020 r. uruchomił fundusz ochrony klimatu o wartości 2 mld dol., aby wspierać firmy badające zrównoważone technologie i usługi w tym obszarze. Pomogą Amazonowi spełnić zobowiązanie podjęte w ramach rezygnacji z emisji dwutlenku węgla do 2040 r. Do tej pory z funduszu klimatycznego skorzystało jedenaście firm.