Rafał Brzoska i Omenaa Mensah z prywatnym Konwojem Polskich Serc na Ukrainę

Do Charkowa dotarł największy prywatny transport z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej. Zorganizowali go prezes InPostu i jego żona, założycielka Omenaa Foundation, prezenterka i dziennikarka. Konwój to 34 wagony z żywnością, lekami i środkami pierwszej potrzeby.

– Razem z moim mężem Rafałem Brzoską zorganizowaliśmy kolejny Konwój Polskich Serc z pomocą dla Ukrainy. Pociąg liczy 34 wagony, które wiozą 500 ton materiałów, m.in. żywność – konserwy, mąkę, ryż, kaszę, mleko; lekarstwa, a także śpiwory i koce. Wszystko trafi do ludności cywilnej w Charkowie (...). Jesteśmy z mężem bardzo dumni, nie tylko ze względu na realną pomoc, ale także na jej zasięg - to największy prywatny transport z pomocą humanitarną z naszego kraju. Tradycyjnie apelujemy o pomaganie, bo to samo dobro! – napisała na prywatnym profilu na Lindkedinie Amma Omenaa Mensah, dziennikarka i prezenterka w TVN, prezes Omenaa Foundation, przedsiębiorca, właściciel marki meblowej Ammadora.

Transport został zorganizowany we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Rafał Brzoska w mediach społecznościowych apeluje do polskich i globalnych przedsiębiorców oraz biznesów, by ujęli się za słabszymi: - Nie patrzcie w Excela, tylko w przyszłość. Ukraińcy walczą dziś za nas. I trzeba im pomóc.

I w jednej ze swoich wypowiedzi dodaje: - Nasz sąsiad, Ukraina, został brutalnie zaatakowany, a polskie społeczeństwo i polski biznes zdają egzamin z człowieczeństwa w sposób, z którego mogą być dumne. Apeluję dziś do naszych braci, przedsiębiorców i biznesu na całym świecie – nie patrzcie obojętnie, pomóżcie bronić słabszych, niech to nie będzie tylko zryw pierwszych tygodni! Ta wojna za chwilę może być tutaj. W Polsce mamy trudną historię, ale wiemy doskonale, co działa w walce ze złem: działa solidarność.

Omenaa Foundation i InPost - weterani w pomaganiu

To, że InPost od początku konfliktu na Ukrainie angażuje się w pomoc, jest oczywiste. –  W obliczu wojny bardzo ważne jest regularne wsparcie, dlatego w InPost na bieżąco transportujemy pomoc humanitarną i nie zwalniamy tempa – informuje spółka na swoim profilu na Lindkedinie.

Do tej pory udało się jej przewieźć ok. 5 tys. ton pomocy humanitarnej zarówno w Polsce, jak i bezpośrednio do magazynów na terenie Ukrainy. Firma dotarła do szpitala dziecięcego w ukraińskiej miejscowości Równe, gdzie trafiło 5 tirów InPost oraz samochód-chłodnia, czyli łącznie blisko 100 ton pomocy humanitarnej – prywatny dar od Rafała Brzoski, Prezesa InPost oraz Fundacji Omeny Mensah, Omenaa Foundation, a także w pełni wyposażoną ratunkową karetkę, której dostarczenie było koordynowane przez Omenaa Foundation.

– Omenaa Foundation od wielu lat prowadzi różne akcje pomocowe, m.in. wspiera edukacyjnie dzieci ulicy w Ghanie i podopiecznych domów dziecka w Polsce. Jednak wobec dramatycznej sytuacji w Ukrainie wspólnie Rafałem Brzoską ruszyliśmy z organizacją pomocy dla potrzebujących z Ukrainy i w Ukrainie – pisze na swoim profilu na Lindkedinie Omenaa Mensah.

Fundacja niedawno uruchomiła w Warszawie dzienny ośrodek wsparcia i edukacji RiO Edu Centrum. Został założony, żeby pomagać systemowo w aktywizacji zawodowej kobietom, a ich dzieciom zapewnić naukę i zabawę. Zatrudniono w nim polsko-ukraińską kadrę, specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Inicjatywę wspiera prezydentowa Agata Duda, a honorowym patronem ośrodka został burmistrz Mokotowa, Rafał Miastowski.