Fundacja ProKarton ułatwia segregację

W tym celu przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności.

Poprawna selektywna zbiórka pozwala na odzyskanie z odpadów cennych surowców wtórnych, a ich ponowne wykorzystywanie jest jedną z podstaw gospodarki o obiegu zamkniętym.

W przypadku kartonów do płynnej żywności głównym odzyskiwanym komponentem jest celuloza, która stanowi ok. 75% całości materiałów, z których są wykonane. Jej recykling jest jednak najbardziej wydajny, gdy puste opakowanie zostanie wyrzucone do odpowiedniego pojemnika. Zeszłoroczne badanie społeczne Fundacji pokazało, że choć 77% ankietowanych segreguje odpady opakowaniowe, 49% wciąż ma wątpliwości, do którego kosza powinien trafić karton po mleku czy soku.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie oznaczeń, które pokazują, jak należy postąpić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości. Dzięki takiemu oznaczeniu, już w trakcie korzystania z opakowania dowiadujemy się, że karton po płynnej żywności, jako opakowanie wielomateriałowe, należy wyrzucić do żółtego pojemnika.  Fundacja przygotowała uniwersalny, bezpłatny projekt piktogramu w trzech wersjach kolorystycznych, który każdy producent może wykorzystać jako gotowy element szaty graficznej opakowania. Piktogram będzie odpowiedni na każde opakowanie kartonowe do płynnej żywności, niezależnie od zawartości (mleko, sok, przetwory mleczne, warzywne lub smoothie) i wielkości.

Projekty można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Fundacji: www.prokarton.org/oznaczenia-na-kartony.

Fundacja ProKarton od 2011 roku prowadzi działania budujące ekologiczną świadomość Polaków oraz promuje innowacyjne rozwiązania opakowaniowe, jakimi są kartony do płynnej żywności. Edukacja społeczna to jeden z kluczowych obszarów działań dla Fundacji, która od lat szerzy wśród Polaków wiedzę o recyklingu i segregacji odpadów.

Joanna Hamdan 14001 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.