Aldi ukarany za reklamę testów na Covid-19

Na sieć dyskontów Aldi została nałożona kara za publikowanie w mediach społecznościowych informacji o sprzedaży w jej sklepach testów na Covid-19. Decyzję wydał śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

Jak donosi portal Mgr.farm, dyskonter promował w mediach społecznościowych: na Aldi.pl i na Facebooku wspomniane testy. Zarzuty, według WIF, wynikają z naruszenia art. 94a ust. 1a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, Dz.U. z 2021 r. poz. 1977 ze zm. Zgodnie z prawem "zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych”.

Reklama dostępności testów dotyczyła 58 sklepów sieci Aldi działających na terenie Śląska.

Dyskonter ma zapłacić 11,6 tys. zł. W marcu 2021 r. na swojej stronie internetowej oraz na Facebooku Aldi informowało o dostępności w swoich placówkach wspomnianych testów.

Oferta testów na SARS-CoV-2 była według śląskiego WIF miała przyciągnąć do punktów sieci klientów. Mgr.farm przytacza uzasadnienie wyroku instytucji: – Organ wskazuje, że strona, jako przedsiębiorca, jest profesjonalnym uczestnikiem obrotu prawnego, co szczególnie zobowiązuje ją do przestrzegania przepisów regulujących prowadzenie danej działalności (w tym również art. 94a ust. 1a u.p.f.), a także obliguje do ponoszenia odpowiedzialności za dokonane przez nią naruszenia. Kara pieniężna ma znaczenie edukacyjne dla samego przedsiębiorcy, ma zapobiec ponownemu naruszeniu przepisów przez podmiot prowadzący reklamę placówek obrotu pozaaptecznego odnoszącą się do wyrobów medycznych, w konsekwencji musi być dotkliwa, a jednocześnie możliwa do spełnienia.

O testach na Covid-19 sprzedawanych w sieciach handlowych czytaj tutaj.

Aldi w Polsce ma 203 sklepy i zatrudnia prawie 3600 pracowników. W ostatnich pięciu latach sieć zwiększyła liczbę swoich sklepów o 70%, nieustannie też pracuje nad umacnianiem rozpoznawalności marki i rozwojem polityki zatrudnienia. Poza Polską szyld Aldi obecny jest również w: Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Niderlandach, Portugalii i Hiszpanii.