GXO rozwija flotę corobotów w e-commerce i FMCG

GXO, amerykański operator logistyki kontraktowej, rozwija flotę robotów mobilnych AMR. Sprawdziły się głównie w e-commerce i dystrybucji. Firma wdraża je teraz w branży spożywczej i produktów wielkogabarytowych. Automatyzacja pozwala firmom realizować szybkie dostawy.

GXO na całym świecie zwiększyło zastosowanie robotów współpracujących o 200% w 2021 r. GXO współpracuje z klientami w 28 krajach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy firma wprowadzi flotę AMR w Wielkiej Brytanii i Holandii i skupi się na branży spożywczej.

Jak podaje, coroboty przemysłowe gwarantujące automatyzację firm zapewniają im większą elastyczność, kiedy trzeba szybko wprowadzać zmiany na liniach produkcyjnych.

- W ciągu ostatnich 18 miesięcy przyspieszyliśmy proces wdrażania technologii modułowych - powiedział Phil Shaw, wiceprezes Centrum Doskonalenia GXO. - Małe i zwinne roboty autonomiczne AMR mają przewagę nad instalacjami, które są cięższe i stacjonarne. Kiedy w szczycie sezonu obsługujemy większe wolumeny, możemy łatwo zwiększyć liczbę robotów, a następnie przesunąć je do innej lokalizacji. W ostatnim kwartale 2021 r. zastosowanie urządzeń AMR pomogło naszym klientom zarządzić zmianami wynikającymi z przejściem konsumentów do kanału e-commerce - dodał Shaw.

Roboty AMR mogą zwiększyć wydajność o 60% i poprawić dokładność operacji. Wpływają również na poprawę jakości obsługi klienta końcowego. Dla przykładu, urządzenia AMR mogą skrócić czas potrzebny do przetworzenia zamówienia, co oznacza, że klienci GXO mogą wydłużyć czas przyjmowania zamówień i nadal być w stanie realizować dostawy następnego dnia do swoich konsumentów. Wdrożenie rozwiązań operacyjnych z AMR przez GXO zwiększa także bezpieczeństwo, m.in. poprzez ograniczenie ilości manualnych przemieszczeń towaru w magazynie.

Logistyka i robotyzacja

W centrach logistycznych na całym świecie GXO zwiększa zastosowanie robotów AMR, wdrażając coboty opracowane przez 6 River Systems, Lowpad, iFollow i Locus. W jednym z centrów dystrybucyjnych o powierzchni 40 tys. mkw. w Holandii spółka wykorzystuje roboty Lowpad do optymalizacji operacji dla branży spożywczej, która tradycyjnie obsługiwana jest w sposób ręczny. Praca robotów AMR jest nadzorowana przez skonfigurowane oprogramowanie i algorytmy planujące trajektorię maszyn.

GXO działa w zakresie zaawansowanych rozwiązań automatyzacji w coraz większej liczbie sektorów. W 2021 roku firma wdrożyła ponad 2 tys. nowych jednostek technologicznych w swoich centrach logistycznych, czyli o 100% więcej niż w roku poprzednim. Obecnie GXO prowadzi testy 200 nowych rozwiązań technologicznych pochodzących od ok. 100 nowych dostawców.