Trwa bojkot rosyjskich produktów w Polsce

Czarne chmury zbierają się nad produktami spożywczymi rosyjskiego, a także białoruskiego pochodzenia. W Polsce działa ponadto jedna, w 100-proc. rosyjska sieć. Z polskiej strony Mere zniknął już nr telefonu, a nawet formularz kontaktowy dla klientów.

Na zdjęciu: Mere w Radomiu

Przybywa firm, które wycofują rosyjskie i białoruskie produkty/usługi ze sprzedaży. Wśród nich są: aplikacja zakupowa Lisek.app, sieci: Aldi, Polomarket i Netto, a także InPost, Frisco.pl, Rossmann. Waha się Allegro.

W Polsce funkcjonuje też jednak 100-proc. rosyjska sieć - chodzi o hard dyskont Mere, wobec którego w internecie już pojawiły się głosy namawiające do rezygnacji zakupów w placówkach tej sieci. Hard dyskont Mere działa w Częstochowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Radomiu i Żyrardowie. O losach drugiego dyskontu w Radomiu pisaliśmy w HandelExtra.pl tutaj. Od listopada 2021 r. Mere ma też swoją placówkę w Jaworznie, przy ulicy Grunwaldzkiej 263 (w dawnym Majstrze). Tomasz Sędor, radny Rady Miejskiej w Jaworznie wezwał do bojkotu tej rosyjskiej sieci. - W Jaworznie ich sklep istnieje w sklepie Majster naprzeciwko Urzędu Skarbowego. Zachęcam do demonstracji przed ich sklepem. Nie dawajmy zarabiać rosyjskiej swołoczy!!! – napisał na swoim FB radny [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Sieć najwyraźniej obawia się reakcji konsumentów na rosyjską agresję, ponieważ jak ustaliliśmy z polskiej strony Mere zniknął nr telefonu, a nawet formularz kontaktowy dla klientów.

CZYTAJ TAKŻE: EKSPANSJA MERE W EUROPIE ZATRZYMANA

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od czwartku 24 lutego. Od tego czasu Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego jako pierwsza zaczęła nawoływać do bojkotu produktów z Rosji i Białorusi. - Prosimy o zaprzestanie kupowania rosyjskich i białoruskich produktów. Robiąc to wspieramy gospodarczo Białoruś, a także Rosję, która bestialsko zaatakowała Ukrainę i prowadzi działania zbrojne także wobec ludności cywilnej - czytamy w oświadczeniu Izby.

Wyprodukowane w Rosji towary w kodach kreskowych na początku mają ciąg cyfr: od 460 do 469. Znajdują się one z lewej strony kodu. Są to więc cyfry: 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468 i 469. Towary z Białorusi mają kod kreskowy zaczynając się od cyfr: 481.

Izba zaapelowała też do polskich władz o podjęcie działań zmierzających do wycofania wszystkich produktów rosyjskich i białoruskich z rynku polskiego oraz wprowadzenia embarga gospodarczego na import produktów z Rosji i Białorusi.

Jak przewidują ekonomiści ING, wojna na Ukrainie odejmie minimum 1,3 pkt proc. od dotychczasowej prognozy PKB na 2022 (4,5%).

 
 
Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.