Lidl, Biedronka, Żabka, InPost, Netto: handel pomaga

Lidl m.in. przekazuje 1 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy, Biedronka wspiera ukraińskich pracowników dodatkiem finansowym, Żabka wysyła transport produktów spożywczych do potrzebujących. Flotę dostawczą zaoferował InPost. A to tylko wybrane inicjatywy.

Tekst aktualizowany na bieżąco

W niedzielę 27 lutego rano wyruszył transport ponad 30 ton produktów spożywczych, środków higienicznych i wody od Żabki (na zdjęciu). Transport dotrze do zespołu zarządzania kryzysowego w podkarpackim urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie, poinformowała Żabka. Towar dojedzie do punktu w Korczowej. I jak czytamy dalej:  - Nasi wspaniali franczyzobiorcy z Przemyśla, Hrubieszowa, Oleszyc, Ustrzyk Dolnych, Tomaszowa Lubelskiego również zaangażowali się w pomoc z potrzeby serca  dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do ich miast. Rozdają w sklepach  wszystkim potrzebującym ciepłe napoje i przekąski. Pomoc organizują franczyzobiorcy w całym kraju organizując zbiórki oraz dostarczając towar własnymi autami na granicę - podkreśla sieć. Dodatkowo z niedzieli na poniedziałek w nocy wnocy dotrze na granicę dodatkowy transport 10 tys. kanapek, wody i przekąsek od Żabki organizowanych we współpracy z Polsko- Ukraińską Izbą Gospodarczą na przejścia graniczne: Hrebenne-Rawa Ruska oraz Dołhobyczów-Uhryniw.

Działania na rzecz ukraińskich obywateli podjął Lidl

Lidl przekazuje ponad 1 000 000 zł wsparcia produktowego na cel działań humanitarnych prowadzonych na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego koordynowanych przez Caritas Polska oraz Polską Akcję Humanitarną. - Wybraliśmy działanie poprzez wiarygodnych partnerów, aby najskuteczniej nieść pomoc w postaci żywności, napojów, odzieży, tekstyliów domowych oraz innych aktualnie niezbędnych produktów - mówi Aleksandrę Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska.

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce w Lidlu został też uruchomiony dedykowany numer telefonu, pod którym otrzymają oni konsultacje udzielane przez specjalistów posługujących się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. - Wprowadzamy ponadto następujące działania pomocowe: gwarancję możliwości powrotu do pracy dla osób, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin; pomoc w znalezieniu miejsc zakwaterowania dla rodzin naszych pracowników z Ukrainy w Polsce; wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w naszej firmie – pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń - wymienia Aleksandra Robaszkiewicz.

Biedronka: co na początek

W Biedronce zatrudnionych jest prawie 80 tys. osób, z których 1800 to obywatele Ukrainy. Biedronka podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim pracownikom obywatelstwa ukraińskiego zatrudnionym na umowę o pracę bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 1000 zł (szczegóły tutaj). 28 lutego Biedronka ogłosiła z kolei, że łącznie na pomoc obywatelom Ukrainy przeznaczy 10 mln zł - 5 mln zł pochodzić będzie bezpośrednio od sieci, a drugie 5 mln od Fundacji Biedronki. O szczegółach tej pomocy czytaj tutaj.

InPost nie śpi

- Widzimy, że w wielu miejscach w kraju organizowane są zbiórki żywności i odzieży i innych potrzebnych materiałów dla przybywających uchodźców z Ukrainy - napisał w mediach społecznościowych Rafał Brzoska, prezes InPostu. - Problemem jest transport z miejsc zbiórek na wschód Polski. Oddajemy się do dyspozycji z naszą flotą transportową by taki transport zapewnić - informuje.

Netto pracuje

Sieć organizuje pomoc rzeczową, którą przekaże Caritas Polska. - Koce, ręczniki, kołdry, środki higieny osobistej, żywność z długim terminem przydatności do spożycia – to najbardziej potrzebne produkty, które przygotowujemy do przekazania - przypomina Netto. Sieć zapewnia także, że pracuje "nad kolejnymi formami pomocy".

E. Leclerc wysyła pomoc

- W obliczu rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę zarząd sklepów E.Leclerc nie pozostaje obojętny - przekonuje Jean-Philippe Magre, prezes zarządu E.Leclerc Polska. W odpowiedzi na ogromne potrzeby ludzi, którzy pozostali na wojnie zorganizowaliśmy transport ogromnej ilości jedzenia, kosmetyków i środków chemicznych - mówi Magre.
Klienci sklepów, którzy także chcą włączyć się w niesienie pomocy, dzięki zorganizowanym punktom w hipermarketach, mogą przynieść ubrania, żywność oraz inne produkty pierwszej potrzeby, które wesprą bezpośrednio obywateli Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski.

 


 

 

Ilona Mrozowska 4596 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.