Rząd: handel w niedziele znów dozwolony!

Zmienimy przepisy dotyczące handlu w niedziele w taki sposób, aby niepotrzebne było powołanie się na klauzulę generalną. Na ten moment możliwość działania sklepów w niedziele dotyczy woj. lubelskiego i podkarpackiego - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller.

Na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie Müller był dopytywany o to, gdzie konkretnie i w jakich sytuacjach mogą być otwarte sklepy w niedziele.

- Jest ogólny przepis - zarówno w Prawie karnym, jak i w Kodeksie wykroczeń, który mówi, że - w przypadku wykroczeń - nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia większej wartości niż dobro ratowane - podkreślił Müller.

Jak dodał, "chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzisiaj otwarcie sklepu w niedzielę na terenie woj. lubelskiego czy podkarpackiego - w przypadku gdy ktoś z uchodźców, z osób, które przemieszczają się z terenu Ukrainy, uciekają przed wojną, że (...) otwarcie sklepu jest w tym wypadku (...) ratowaniem większego dobra".

Zapowiedział, że "zaraz będą zmieniane przepisy, w taki sposób, aby powołanie się na klauzulę generalną było niepotrzebne".

Chodzi o to - jak mówił - by w odpowiedni sposób móc konkretnie wskazać, w których miejscach sklepy mogą działać w niedziele. - Na ten moment można spokojnie powiedzieć, że dotyczy to woj. lubelskiego i podkarpackiego (...) Lada moment przepisy będą uregulowane, by nie było żadnych wątpliwości - dodał Müller.

O otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim zaapelowała także w niedzielę szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Jak przyznała, jest w kontakcie z Głównym Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne - napisała Maląg.

PAP