Legalizacja zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce poza kolejnością

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.

Na zdjęciu (Twitter MRiPS): wideokonferencja minister Marleny Maląg z wojewódzkim i powiatowymi urzędami pracy koordynująca działania urzędów pracy wspierające obywateli Ukrainy przybywających do Polski w związku z sytuacją na Ukrainie.

O swojej decyzji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała na Twitterze. - Z całą mocą potępiamy rosyjską agresję - podkreśliła szefowa MRiPS.

- Dzisiaj wspólnota międzynarodowa musi mówić jednym głosem. Jesteśmy całym sercem z narodem ukraińskim. Monitorujemy sytuację w kontekście pomocy rodzinom. Jesteśmy z Wami - zapewniła Maląg.

Od czwartku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Według Pentagonu celem operacji jest obalenie władz na Ukrainie i zastąpienie ich rządem marionetkowym.

Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od piątku 25 lutego jest możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

- Obejmujemy obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybywają do naszego kraju, możliwie najszerszą opieką. Szczepienie przeciw COVID-19 jest tego dobitnym przykładem. Każdy chętny, kto dotychczas nie skorzystał ze szczepienia, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów - powiedział PAP szef resortu zdrowia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano też rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.

PAP