Praca dla obywateli Ukrainy w Polsce od zaraz, także w handlu

Polska gospodarka jest w stanie przyjąć ok. 1 mln dodatkowych pracowników, w tym obywateli Ukrainy - ocenia w rozmowie z PAP Mateusz Żydek z agencji zatrudnienia Randstad. Pracę znajdą m.in. w handlu. Organizacje handlowe już apelują do rządu, by Ukraińcy otrzymywali natychmiastową zgodę na pracę.

Mateusz Żydek z agencji zatrudnienia Randstad w rozmowie z PAP podkreśla, że od kilku lat pracodawcy praktycznie stale, z krótką przerwą na pandemię, odczuwają niedobór kandydatów. Do tego w połowie wiosny ruszą rekrutacje związane z sezonem letnim, więc zapotrzebowanie na pracowników może dodatkowo wzrosnąć.

- Szacujemy, że polska gospodarka jest w stanie przyjąć w krótkiej perspektywie ok. 1 mln dodatkowych pracowników, w tym obywateli Ukrainy - mówi Mateusz Żydek.

Jak informuje, Randstad notuje duże zapotrzebowanie na pracowników w produkcji, logistyce i handlu. Dodał, że pracę w tych sektorach można łatwo i szybko podjąć, co może być szczególnie ważne dla Ukraińców szukających schronienia w Polsce.

Ekspert przekazał, że jego firma zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia dla aktualnie zatrudnionych przez nią pracowników z Ukrainy. - Na pewno część pracowników będzie chciała ściągnąć swoją rodzinę do Polski. Ze swojej strony jesteśmy w stanie zagwarantować zatrudnienie dorosłym członkom rodzin, którzy zdecydują się na przyjazd do Polski – deklaruje Mateusz Żydek.

Zwraca uwagę, że z Ukrainy będą uciekać także mieszkający tam Polacy, którzy ze względu na znajomość języka będą mogli podejmować pracę w handlu czy gastronomii praktycznie od zaraz. - Duże możliwości pracy, zwłaszcza w dużych miastach, mają osoby z wyższym wykształceniem, doświadczeniem czy znajomością języków zachodnich - dodaje.

Tymczasem dwie organizacje handlowe: POHiD zrzeszający największe sieci handlowe oraz PiH, który łączy niezależnych detalistów i hurtownie spożywcze, wspólnie zaapelowały do polskich władz o wdrożenie rozwiązań, które mają pomóc obywatelom Ukrainy w otrzymaniu natychmiastowej zgody na pobyt i pracę w Polsce, co najmniej do czasu zniesienia stanu wojennego na terytorium Ukrainy.

Sygnatariusze apelu zgodnie stwierdzili, iż należy stworzyć tym osobom bezpieczne warunki do życia i pracy tak, aby mogły pokojowo egzystować w Polsce. - Kierując się zasadami ludzkiej solidarności, trzeba uniknąć za wszelką cenę sytuacji, w której Ukraińcy przebywający w Polsce zostaną zmuszeni do powrotu do kraju ogarniętego wojną - mówią wspólnym głosem przedstawiciele branży handlowej.

POHiD i PIH apelują do władz o wdrożenie następujących rozwiązań:

- automatyczne przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę dla obywateli Ukrainy, co najmniej do czasu zniesienia stanu wojennego na terytorium Ukrainy;

- szybka i uproszczona ścieżka procesu zatrudniania obywateli Ukrainy;

- legalizacja pobytu osób przebywających w naszym kraju bez pozwolenia na pobyt i pracę.

PAP/red, zdjęcie: Shutterstock