Kalendarz Handlu 2022

W każdym roku kalendarzowym są dni, w których handel jest ograniczony. Oprócz niedziel, których handlowych jest tylko siedem, zakupów nie zrobisz też w inne dni.

Lata, w których sklepy otwarte były bez żadnych ograniczeń, dawno minęły. Obecnie trzeba liczyć się z tym, że nie w każdy dzień w roku zrobimy zakupy.

Już sobota 1 stycznia (Nowy Rok), to zamknięte sklepy. Potem mamy jeszcze 6 stycznia (czwartek), czyli Święto Trzech Króli, 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny i 3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja. A w kolejnych miesiąca 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych, 11 listopada (piątek) – Narodowe Święto Niepodległości i wreszcie Wigilia 24 grudnia (sobota), kiedy to sklepy pracują tylko do godz. 14.00. W dniach 25 i 26 grudnia (w tym roku są to niedziela i poniedziałek) – sklepy również będą nieczynne. 

Dodatkowo duży sieciowy handel nie może otwierać się we wszystkie niedziele, a tylko w te wolne od zakazu.

Ustawa wprowadzająca ograniczenie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Stopniowo zaczęła regulować sprzedaż w ostatnim dniu tygodnia, aby dojść do momentu, kiedy jest ona możliwa tylko w siedem niedziel w roku. Tak jest i w tym roku.

Katarzyna Pierzchała 5179 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.