Ministerstwo Zdrowia: liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys.

Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia podało w środ 26 stycznie, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

- Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te dane. - Już po porannych danych widzimy. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym - podał. - Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety - dodał.

Są trzy województwa, w których znacząco rosną dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych. Są to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie.

Andrusiewicz wskazał, że wariant omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce. - Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki właśnie wariantu omikron, co stanowi 42% wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce. Widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków - powiedział rzecznik.

- Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na te wzrosty (liczby zakażeń SARS-CoV-2 - PAP) w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. - dodał.

PAP