Handel w niedziele od lutego - kto będzie otwarty, kto zamknięty

Karuzela ruszyła. Znów wszystkie sklepy Auchan będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w wyłącznie w niedziele handlowe - Auchan jako pierwsza sieć wydała komunikat związany z zaostrzeniem przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Jakie decyzje podejmują kolejne sieci?

1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja zaostrzająca przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców oraz wielkie sieci handlowe, zostanie od tego dnia objęty limitem. Z możliwości otwarcia placówki w niedziele niehandlowe będą mogły skorzystać jedynie te podmioty, które wykażą przynajmniej 40% przychodów z działalności pocztowej.

Oznacza to, że wielu przedsiębiorców, korzystających do tej pory z wyjątku w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i z przywilejów placówek pocztowych będzie musiało zawiesić sprzedaż w niehandlowy ostatni dzień tygodnia. Dlatego też 23 stycznia br. była ostatnią „pocztową” niedzielą dla handlu.

Najbliższa - 30 stycznia jest według ustawy niedzielą handlową, więc sprawdzian stosowania się do nowych przepisów nastąpi od 6 lutego, czyli od pierwszej niedzieli niehandlowej po wejściu w życie nowelizacji.

Jako pierwsza oficjalnie głos zabrała sieć Auchan, która poinformowała, że od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia). - Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu – czytamy w komunikacie sieci.

Auchan podkreśla zarazem, że w niedziele niehandlowe funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan - usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów.

Znamy też stanowisko sieci Aldi. - Działamy zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, dostosowując się do zmieniających się okoliczności. Tak będzie i tym razem, wraz z wejściem w życie nowych przepisów sklepy Aldi pozostaną otwarte tylko w niedziele wskazane przepisami jako niedziele handlowe – poinformowała HandelExtra Dominika Juszczyk, menedżer ds. komunikacji i PR w Aldi.

Podobnie wypowiada się centrala Lidla. - Lidl operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami – wykonując nową usługę również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 r. – mówi nam Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR Lidl Polska. Tak stanie się również w Kauflandzie, który zresztą z Lidlem ma jednego właściciela (Grupa Schwarz).

Biedronka, mimo wielokrotnych próśb ze strony HandelExtra.pl nie udzieliła komentarza o zasadach, jakie wprowadzi w swoich sklepach po zaostrzeniu handlu w niedziele. Można zakładać, że podobnie jak Auchan postawi w niehandlowe niedziele na sprzedaż internetową (którą realizuje we współpracy z Glovo) i na sklepy franczyzowe - tych jednak ma jak na lekarstwo (3).

W odmiennej sytuacji jest Żabka. Jak usłyszeliśmy w jej centrali, po wprowadzeniu nowych przepisów po 1 lutego 2022 r. Żabki będą nadal otwarte w dni objęte ograniczeniem handlu. - Małe sklepy mogą funkcjonować na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki – tłumaczy przedstawiciel biura prasowego Żabka Polska.

Czekamy na oficjalne stanowiska pozostałych sieci handlowych. Artykuł będzie aktualizowany.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.