IKEA, Castorama i Allegro (współ)tworzą w stolicy miejskie Dzielnie

Warszawa uruchamia pilotażowy projekt Podaj Dalej oparty na ekonomii współdzielenia i nawiązujący do zero waste. W jego ramach w stolicy mają powstać Dzielnie. Inicjatywę tworzą też: IKEA, Castorama oraz Allegro.

Od kwietnia 2022 r. mieszkańcy  Saskiej Kępy będą mieli pierwszą w Warszawie Dzielnię. Będzie się ona mieściła przy ulicy Berezyńskiej 27 - w lokalu (na zdjęciu), w którym przez dziesięciolecia znajdował się zakład szklarski.

Dzielnie to ogólnodostępne miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić używane rzeczy w dobrym stanie, z których nie chcą już korzystać lub których nie potrzebują, a także niewykorzystaną żywność. Jeden z takich obiektów – Dzielnia Saska Kępa – powstanie na Pradze-Południe przy ulicy Berezyńskiej 27. Miejsce ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie kwietnia br. Zarząd dzielnicy ogłosił konkurs ofert dla organizacji pożytku publicznego na prowadzenie Dzielni w tym i przyszłym roku. Pilotażowy obiekt pozwoli wypracować rozwiązania pomocne w uruchomieniu i prowadzeniu podobnych miejsc także w innych dzielnicach Warszawy.

Partnerzy biznesowi

Realizatorem projektu związanego z Dzielnią Saska Kępa jest Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Inicjatywę wspierają także partnerzy biznesowi, członkowie platformy Partnerstwo dla Klimatu – firmy: IKEA, Castorama oraz Allegro. IKEA wykonała projekt wnętrza Dzielni oraz przekazała meble i inne elementy wyposażenia, a Castorama dostarczyła materiały budowlane potrzebne do remontu lokalu. Allegro sfinansuje natomiast zakup pieca dwufunkcyjnego i lodówki. Partnerzy zadeklarowali również chęć zaangażowania się w przyszłą działalność obiektu.

Projekt „Podaj dalej” został zainicjowany przez Aretę Szpurę, aktywistkę ekologiczną, autorkę książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” i blogerkę, która zwróciła się do Urzędu m. st. Warszawy z prośbą o wsparcie w realizacji pomysłu.

– Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych – nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów – wspomina Areta Szpura.

Miejska Dzielnia

Dzielnia Saska Kępa ma być nie tylko miejscem dzielenia się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami zdatnej do spożycia żywności. Będzie w niej również prowadzona edukacja ekologiczna warszawianek i warszawiaków w tej kwestii.

– Można dzielić się z innymi wieloma różnymi rzeczami – przypomina burmistrz dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski. – Tymi ważnymi, jak wiedzą czy doświadczeniem. Można podzielić się z kimś tymi wzniosłymi aspektami życia, jak miłością czy dobrocią, ale także tymi przyziemnymi, jak chlebem czy ciepłym okryciem. Z jednej strony czujemy obowiązek dzielenia się, gdyż z nami też ktoś kiedyś się podzielił. Z drugiej, dzieląc się z kimś, wiele zyskujemy. W przypadku Dzielni zyskuje też nasza planeta. Wierzę, że nam się za to odwdzięczy. A dobra karma wróci niespodziewanie.

Tego typu placówki, jak podaje Urząd Miasta Warszawy, funkcjonują w różnych formułach – od powstających spontanicznie i opartych wyłącznie na zaangażowaniu wolontariuszy, przez miejsca tworzone i prowadzone przez organizacje pozarządowe, po takie, które stanowią efekt współpracy organizacji z jednostkami samorządowymi.  W stolicy działają np. Och Dzielnia na Ochocie, Dzielnia na Bielanach czy Magazyn Odzieżowy w Rembertowie. Kolejnym przykładem jest uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku Współdzielnik na Woli, gdzie poza darmowym sklepem i warsztatem naprawczym znajdują się też m.in. sanatorium dla roślin czy lodówka i szafki zachęcające do dzielenia się żywnością. Tych ostatnich jest zresztą w stolicy znacznie więcej.

Obecnie w mieście funkcjonuje 40 jadłodzielni.