Amazon stworzył ponad 25 000 miejsc pracy

Taki wynik udało się osiągnąć od 2014 r. Firma oferuje różnorodne stanowiska w centrach logistycznych, Centrach Rozwoju Technologii, biurze korporacyjnym i Amazon Web Services. I na tym nie koniec.

Od września 2021 r. Amazon stworzył w Polsce kolejne 2000 stałych miejsc pracy, zwiększając tym samym ich liczbę do ponad 25 000. Wszyscy pracownicy otrzymują pakiet benefitów, takich jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie zdrowotne oraz zniżki pracownicze.

Ci z centrów logistycznych, ale zatrudnieni dłużej niż rok, mają również dostęp do innowacyjnego programu „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego mogą uzyskać dofinasowanie na cele edukacyjne. Przez cztery lata Amazon pokrywa nawet 95% kosztów szkoleń zawodowych wybranych przez pracowników, do kwoty 26 000 zł.

– Nie bylibyśmy w stanie rozwijać się na taką skalę bez przyjaznych społeczności iprofesjonalnego wsparcia władz centralnych, regionalnych i lokalnych. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszych pracowników – jest ono dla nas najważniejsze, dlatego w nie inwestujemy, wraz z konkurencyjnymi wynagrodzeniami i wysokiej jakości benefitami pozapłacowymi – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Podkreśla, że Amazon Fulfillment Poland został wyróżniony tytułem Top Employer 2022 w Polsce. Certyfikat, który przyznaje Top Employers Institute, jest potwierdzeniem zaangażowania firmy na rzecz pracowników centrów logistycznych Amazon. Jest to jeden z najbardziej wymagających i prestiżowych certyfikatów na świecie w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, który potwierdza wysoką jakość środowiska pracy, możliwości rozwoju zawodowego i dostępność programów, z których korzystają pracownicy Amazon.

Proces audytu Top Employer zwraca uwagę na postępy poczynione w takich kwestiach, jak równe płace czy integracja społeczna. Warto wiedzieć, że płace w firmie są uzależnione od doświadczenia, branży i poziomu stanowiska oraz obejmują benefity dla wszystkich pracowników już od pierwszego dnia zatrudnienia.

– Polska jest już na etapie rozwoju gospodarczego, w którym ważna jest nie tylko liczba nowych miejsc pracy, lecz również warunki i jakość zatrudnienia. Tym bardziej należy zatem doceniać firmy, które zwracają uwagę na stosowanie najlepszych praktyk HR. Mamy nadzieję, że Amazon będzie kontynuował swoje wysiłki na rzecz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, a podobnym śladem podąży jak największa część obecnych w naszym kraju inwestorów – komentuje wyróżnienie Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W anonimowej ankiecie blisko 80% pracowników centrów operacyjnych wystawiło najwyższe oceny za jakość pracy w Amazon w Polsce. Jak podkreśla zarząd firmy, zdrowie pracowników jest absolutnym priorytetem, dlatego we wszystkich centrach logistycznych Amazon w Polsce pracuje ponad 2 300 osób przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W każdym budynku znajdują się automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), apteczki pierwszej pomocy oraz profesjonalne, całodobowe punkty medyczne.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. W 2020 r. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce ogłosiła, że jest on największym amerykańskim pracodawcą i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem w naszym kraju. Dotychczas firma stworzyła ponad 25 000 stałych miejsc pracy w dziesięciu centrach logistycznych: w Sadach (pod Poznaniem), Świebodzinie, Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca) i Gliwicach oraz w biurze Amazon Web Services i w Centrach Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, Krakowie i Warszawie, które dostarcza innowacyjne rozwiązania wspierające produkty i usługi Amazon na całym świecie, w tym rozwiązania głosowe Alexa. Klienci z całej Polski znajdą na stronie Amazon.pl ponad 250 mln produktów z możliwością szybkiej i wygodnej dostawy.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.