23 stycznia - ostatnia "pocztowa" niedziela

Już za dziewięć dni czeka nas pierwsza niedziela handlowa w tym roku. Najbliższa jednak - 23 stycznia - będzie ostatnią, kiedy to sklepy mogą otwierać się jako "placówki pocztowe".

W styczniu wypada jeszcze jedna niedziela - dokładnie 30.I. Ale z założenia jest ona handlowa, więc w ten dzień wszystkie sklepy, w tym galerie handlowe, mogą działać bez żadnych przeszkód.

Tymczasem 1 lutego 2022 r. wchodzą w życie zaostrzone przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców oraz wielkie sieci handlowe, zostanie objęty limitem. Z możliwości otwarcia placówki w niedziele niehandlowe będą mogły skorzystać jedynie te podmioty, które wykażą przynajmniej 40% przychodów z działalności pocztowej.

Oznacza to, że wielu przedsiębiorców, korzystających do tej pory z wyjątku w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i z przywilejów placówek pocztowych będzie musiało zawiesić sprzedaż w niehandlowy ostatni dzień tygodnia. Dlatego też 23 stycznia br. będzie ostatnią „pocztową” niedzielą dla handlu.

Warto przypomnieć, że pierwszą, która zapoczątkowała nowe zjawisko na rynku, czyli „spożywcze placówki pocztowe” była sieć Żabka, która, aby korzystać z wyjątku w ustawie pozwalającego otwierać sklepy w niedziele niehandlowe podpisała umowę z firmą zajmującą się przesyłkami pocztowymi. Z czasem jej śladem poszły inne sieci handlowe, także te wielkopowierzchniowe. Np. w połowie grudnia ub.r. około połowy wszystkich sklepów sieci Biedronka czynnych było w niedziele pełniąc funkcje placówek pocztowych. - Stale monitorujemy zapotrzebowanie naszych klientów na tego typu usługę, dlatego liczba sklepów funkcjonujących jako placówki pocztowe jest zmienna – usłyszeliśmy w biurze prasowym sieci.

Teraz rynek przygotowuje się na koleją zmianę, bowiem po uszczelnieniu ustawy sklepy korzystające z wyjątku w ustawie raczej nie udowodnią, że uzyskują przynajmniej 40% przychodów z działalności pocztowej. To jednak nie oznacza, że wszystkie będą wtedy zamknięte. Jak poinformowała nas centrala Żabki, po wprowadzeniu nowych przepisów po 1 lutego 2022 r. Żabki będą nadal otwarte w dni objęte ograniczeniem handlu. - Małe sklepy mogą funkcjonować na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki - usłyszeliśmy od przedstawiciela biura prasowego Żabka Polska.

Na to same rozwiązanie zapewne zdecydują się właściciele pojedynczych sklepów – niezależnych i będących w różnych sieciach. Kłopot będą mieli jednak ci, którzy prowadzą kilka placówek handlowych. Co prawda podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy pozwala przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele (osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej), ale czy za taką pomoc ustawodawca uzna otwarcie sklepu np. w imieniu męża? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.

Warto odnotować, że w 2022 r. będzie siedem – dopuszczonych ustawą - niedziel handlowych. Wtedy to bez żadnych kombinacji wszystkie sklepy mogą być otwarte. Będzie to: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia.

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.