Seniorzy też mają długi [Badanie BIG]

Coraz więcej Polaków żyje na kredyt i z ratami. Nie inaczej jest wśród seniorów. Na koniec 2021 r. w bazie Biura Informacji Gospodarczej ERIF znajdowały się dane o prawie 600 tys. konsumentach w wieku 65 +, co stanowiło 12,2% wszystkich uwzględnionych w bazie osób.

W Polsce jest ponad 7 mln seniorów, którzy pobierają emerytury - średnio 2474,54 zł brutto (dane na koniec 2020 r.). Mimo, że nie jest to zamożna grupa społeczna, dla części z nich - która osiąga wyższe świadczenia emerytalne i stać ich np. na większą aktywność zakupową, dodatkowym wsparciem mogą być informacje pozytywne na ich temat z BIG.   

– W naszej bazie posiadamy 14,3 mln wpisów pozytywnych o wartości 1,77 mld zł, które dotyczą osób 65+. Pozytywna informacja w BIG potwierdza wywiązywanie się z opłat na czas. Aż 73% seniorów w bazie ERIF może pochwalić się takim wpisem Wśród osób starszych, które na czas płacą swoją rachunki przeważają kobiety - 56%, w stosunku do 44% mężczyzn – mówi Jarosław Furmaniak, kierownik departamentu operacji i rozwoju w ERIF BIG.

– Dane z BIG o seniorach, ale też o konsumentach z pozostałych grup wiekowych, to źródło informacji m.in. dla Instytucji finansowych - ułatwiają im dokonanie kompleksowej i dokładnej analizy potencjału płatniczego oraz podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania – zaznacza Jarosław Furmaniak.

Informacje w BIG na swój temat mogą przede wszystkim sprawdzić sami seniorzy, którzy dowiedzą się, czy i jakie posiadają wpisy np. o regularnych płatnościach, ale również czy nie są obciążeni długami.

Z jakimi płatnościami zalegają seniorzy?

Wśród seniorów są także osoby, które nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań. Na koniec 2021 r. wartość nieopłaconych na czas bieżących płatności wyniosła blisko 2 mld zł. Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43%), bankami (19,4%) oraz firmami oferującymi usługi multimedialne (19,2%). Średnia wartość zobowiązań jednego konsumenta 65+ wynosi 12,7 tys. zł, przy czym średnia dla kobiet to 13,2 tys. zł, a dla mężczyzn 12,2 tys. zł. Wśród niechlubnych rekordzistów znajdują się 67-letni mężczyzna z województwa pomorskiego, który posiada aż 107 zobowiązań negatywnych oraz 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł.

O tym, że część seniorów wciąż pozostaje atrakcyjną grupą klientów dla sektora usług, w tym finansowych, świadczy liczba zapytań na ich temat kierowanych do bazy ERIF BIG. W ubiegłym roku zanotowano blisko 1 mln zapytań o tę grupę. Aż 64% pytań o seniorów pochodzi od banków, 21% stanowią pytania od firm pożyczkowych, a 14% z multimediów.