Carrefour inwestuje w polskie start-upy

Fundacja Carrefoura Inkubator Technologiczny poinformowała, że cztery rodzime początkujące firmy z branży foodtech otrzymały od niej dotację. Należą do nich: Food Jack, KuMin.Sys, Nielone i Yoush. Instytucja wraz z partnerem merytorycznym foodtech.ac. realizuje projekt.

Zgodnie z danymi podanymi przez "ESM Magazine" start-upy otrzymały łącznie 100 tys. euro, które zostaną przeznaczone na rozwój produktów, marketing, sprzedaż i przyciągnięcie inwestorów. Co roku Fundacja wspiera organizacje zajmujące się transformacją żywieniową. Jej założeniem jest pomoc konsumentom w zmianie nawyków żywieniowych, edukacja oraz zapewnienie dostępu do informacji o sprzedawanych produktach. Taka działalność wpisuje się w cele strategiczne niemieckiej sieci handlowej.

Instytucja skupia się m.in. na rozwoju gospodarstw rolnych oraz wspieraniu zawodów związanych z gastronomią. W tym roku po raz pierwszy wspiera polskie inwestycje w nowe technologie, które mają na celu zniwelowanie negatywnego wpływu żywienia na środowisko. Innowacyjne przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju otrzymają także indywidualne wsparcie mentorskie od doświadczonych ekspertów z sektora foodtech – dodał Carrefour Polska.

- Carrefour od lat prowadzi szeroko zakrojone działania, aby stać się światowym liderem w transformacji żywieniowej, oferując klientom zdrowe, zrównoważone i zrównoważone rozwiązania w zakresie produkcji i konsumpcji żywności. Pogoń za innowacjami jest częścią naszego DNA, dlatego tym bardziej cieszy nas, że Fundacja Carrefoura wspiera przyszłe inicjatywy na naszym rynku - powiedziała Justyna Orzeł, wiceprezes zarządu, sekretarz generalny i dyrektor personalny Carrefour Polska. I dodała, że za decyzją stoją oczekiwania coraz większej liczby osób, które poszukują zdrowych produktów i usług przygotowanych w sposób odpowiedzialny.

Beneficjenci Fundacji Carrefoura

Food Jack prowadzi zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe mające na celu poszerzenie swojej oferty o substytuty mięsa i ryb oraz dania gotowe.

KuMin.Sys to opracowany przez Venturis HoReCa system informatyczny dla sektora HoReCa umożliwiający pomiar ilości, struktury, przyczyn i wartości marnowanej żywności. Aplikacja pomaga wykryć nadmiar żywności na różnych etapach jej produkcji i wykorzystania, a następnie umożliwia użytkownikom wdrożenie planów naprawczych. W ramach projektu pilotażowego KuMin.Sys wykorzysta swoją technologię, aby ograniczyć marnowanie żywności w jednym przedszkolu i jednej szkole.

Unclean to warzywny substytut mięsa mielonego, wyprodukowany z białka sojowego. Jest bogaty w żelazo, wapń i witaminy, w tym D2, B12, B2 i E. Otrzymana dotacja pozwoli na dalszy rozwój technologii produkcji, wydłużenie okresu przydatności do spożycia oraz wprowadzenie nowych kategorii produktów.

Yoush to pełnowartościowy, kompletny posiłek roślinny, który można przygotować w pięć minut. Przyrządzany jest ze składników naturalnego pochodzenia, trafia do osób, które nie mają czasu, możliwości ani pomysłu na zdrowy i zbilansowany posiłek. Start-up planuje także oferować posiłki w innych formatach gotowych do spożycia i wprowadzać je do sprzedaży w sklepach detalicznych.

Także Nielone jest w 100% wegańskim produktem, który zastępuje mięso mielone w tradycyjnych daniach. Do kupienia w internetowym sklepie wegański.co oraz w wybranych punktach stacjonarnych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Sopocie, Wrocławiu.