Spomlek wypłaca "dodatek członkowski"

Uzależniony on będzie od wielkości indywidualnego kapitału, który mają na kontach członkowie spółdzielni.

Na zdjęciu: Paweł Gaca, wiceprezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek
 
Zarząd Spółdzielczej Mleczarni Spomlek podjął decyzję o wypłatach "dodatku członkowskiego" dla udziałowców - pracowników i dostawców mleka.
 
Uzależniony on będzie od wielkości indywidualnego kapitału, który mają na kontach członkowie spółdzielni. Pierwsze wypłaty już w styczniu.
 
Fundusz udziałowy jest jednym z głównych elementów spółdzielni. Tworzy się z wpłat członków spółdzielni, w przypadku spółdzielni mleczarskich z potrąceń za mleko oraz z pensji pracowników – udziałowców. Dodatkowo zasilany jest z nadwyżki bilansowej. Podlega zwrotowi w chwili wystąpienia członka ze spółdzielni. Jest to jeden z podstawowych źródeł finansowania majątku spółdzielni.
 
- Potrącenia na Fundusz udziałowy budzą kontrowersje, szczególnie w czasach, kiedy spółdzielczość nie jest już tak cenioną formą działalności, jak dawniej - tłumaczy Paweł Gaca, wiceprezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. - Postanowiliśmy więc chociaż w części zrekompensować niezadowolenie. Co kwartał będziemy wypłacać dostawcom i pracownikom 1% od środków zgromadzonych na indywidualnych kontach członków. 4% rocznie to więcej niż aktualne oprocentowanie lokat bankowych - deklaruje.
 
Członkowie - dostawcy mleka dostaną te pieniądze w formie dodatku do ceny mleka, a członkowie - pracownicy w formie dodatkowego dochodu. Mamy nadzieję, że pozwoli to inaczej spojrzeć na pieniądze zgromadzone na Funduszu udziałowym.
 
Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego to jeden z największych polskich producentów sera żółtego.
Joanna Hamdan 13652 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.