Adam Niedzielski: idziemy w kierunku certyfikatów covidowych

Mamy 30 586 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Wynik jest na tyle niepokojący, że minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencję. Ogłosił, że wyklucza lockdown. Powszechne, a nawet obowiązkowe stać się mają za to certyfikaty covidowe.

W środę stwierdzono 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. Jak podkreślił Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji, dynamika zakażeń oznacza podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień.

-  Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia – mówił szef resortu zdrowia. MZ podało też, że na COVID-19 zmarło 75 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 300 chorych.

Omikron odpowiedzialny już jest za 20% wszystkich zakażeń w Polsce. - Sytuacja jest dramatyczna - stwierdził minister.

Na pytania dziennikarzy, czy to oznacza, że Polska może spodziewać się znanych z czwartej fali rozwiązań, a więc na przykład lockdownów, minister odpowiedział, że nie. - Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie – wyjaśnił Adam Niedzielski. Podkreślił, że właśnie takie rozwiązanie jest obecnie najczęściej wykorzystywane w innych krajach.

W ocenie Niedzielskiego "ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest w tej chwili procedowana w Sejmie". Mówił, że "ta ustawa daje pozbawione wątpliwości podstawy do tego, aby egzekwować restrykcje, które w tej chwili mają miejsce. Chodzi tutaj o powszechne stosowanie certyfikatu covidowego". Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że "podstawa ustawowa powinna rozwiewać wszelakie wątpliwości i zachęcać wszystkich do stosowania tego instrumentu".

Niedzielski przypomniał także, że "cały czas limity, które mamy określone w zasadzie jako standard, są określone w ten sposób, że jest to 30%, a jeżeli limit jest przekraczany, to oczywiście dla osób, które mogą się wykazać zaszczepieniem, ujemnym testem lub statusem ozdrowieńca".

Zaapelował ponadto o pracę zdalną wszędzie tam gdzie jest to możliwe (w administracji państwowej praca zdalna będzie obowiązkowa) oraz ścisłe przestrzegania reżimu sanitarnego.

Liczba potwierdzonych od początku pandemii przypadków Covid-19 w Polsce wynosi 4 373 718, zmarło 103 062 chorych.