Podwyżki w Kauflandzie: 400 zł więcej dla kasjerów

Kaufland, to druga po Biedronce sieć, która mimo rosnących kosztów pracy, planuje dać pracownikom podwyżki. Łącznie Kaufland przeznaczy w tym roku 70 mln zł na podwyżki wynagrodzeń i 11 mln zł na stworzenie nowych stanowisk pracy.

2022 r. jest czasem pełnym wyzwań zarówno dla firm, które muszą zmierzyć się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, jak i społeczeństwa, które dotkliwie odczuwa postępującą inflację. Pod znakiem zapytania stoi także dalszy rozwój pandemii.

Wychodząc naprzeciw rosnącym kosztom utrzymania, sieć Kaufland planuje przyznać pracownikom podwyżkę wynagrodzeń. Aktualne wynagrodzenie w sieci Kaufland na stanowisku kasjer-sprzedawca wynosi do 4100 zł brutto. Po podwyżce, która będzie obowiązywać od 1 marca 2022 r., osoby pełniące tę funkcję otrzymają wynagrodzenie w wysokości do 4500 zł brutto. Podwyżki wynagrodzenia obejmą też pracowników logistyki na wybranych stanowiskach.

- Maksymalne wynagrodzenie na stanowisku kasjer-sprzedawca wzrośnie o 400 zł brutto w porównaniu do 2021 r. Poza podwyżką wynagrodzenia postanowiliśmy także zwiększyć wysokość bonów świątecznych, jakie pracownicy otrzymują od pracodawcy z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkiejnocy. Zmiana ta dotyczy zdecydowanej większości pracowników – wyjaśnia Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Osoby pracujące w sieci Kaufland mogą liczyć także na pakiet benefitów pozapłacowych, między innymi prywatną opiekę medyczną dla siebie oraz swoich bliskich, możliwość ubezpieczenia grupowego, bony na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, dodatkową wypłatę emerytalną, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, a także dostęp do kafeterii MyBenefit, która umożliwia wybór benefitów według indywidualnych potrzeb pracowników. Kaufland wspiera również młodych rodziców, zapewniając im m.in. wyprawkę dla dziecka.

Łącznie Kaufland przeznaczy w tym roku 70 mln zł na podwyżki wynagrodzeń i 11 mln zł na stworzenie nowych stanowisk pracy.

Kaufland jest drugą siecią która w tym roku zdecydowała się podwyższyć wynagrodzenia pracownikom. Z początkiem stycznia Biedronka zadeklarowała, ze podwyższa pensje pracowników, przy czym tu skala podwyżek jest niższa i wyniesie od 200 do 250 zł (szczegóły TUTAJ).

Joanna Hamdan 13652 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.