IKEA tnie zasiłki chorobowe dla osób niezaszczepionych

Pracownicy IKEA w Wielkiej Brytanii, którzy nie są zaszczepieni, otrzymają mniejszą pensję, jeśli będą musieli poddać się izolacji z powodu COVID-19. Szwedzka sieć w tym kraju wcześniej oferowała zatrudnionym płatny urlop w zamian za szczepienie, podaje "Lebensmittel Zeitung".

IKEA prowadzi 21 dużych sklepów w Wielkiej Brytanii i zatrudnia około 10 tys. osób, z których duża liczba jest obecnie niedostępna z powodu ogromnej fali Omikronu. Tylko w ostatni wtorek, 11 stycznia 2022 r., w Wielkiej Brytanii zgłoszono ponad 218 tys. nowych infekcji.

Wiele brytyjskich firm zmaga się obecnie z ogromnymi niedoborami personelu i rosnącymi kosztami.

IKEA zdaje sobie sprawę, że ogłoszenie wiąże się z dużymi emocjami i sprzeciwem pracowników, powiedziała rzeczniczka w komunikacie prasowym, na który powołuje się "Lebensmittel Zeitung".

Jednak sieć też uspokaja, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, a zainteresowani pracownicy powinni porozmawiać ze swoim przełożonym. Nieszczepieni, dla których nie będzie szczególnych okoliczności łagodzących i którzy poddadzą się kwarantannie, otrzymują tylko 96,35 GBP (ok. 115 euro) tygodniowo. Jest to ustawowe minimum przewidziane dla zasiłku chorobowego w Wielkiej Brytanii.

Warto dodać, że IKEA była jedną z wielu firm w Wielkiej Brytanii, które zachęcały swoich pracowników do zaszczepienia się na koronawirusa i oferowały w zamian płatny urlop...