Müller: obniżka podatków może zostać przedłużona

Obniżka podatków przewidziana w tarczy antyinflacyjnej 2.0 może zostać przedłużona i trwać dłużej niż pół roku, wszystko będzie zależało od dynamiki cen - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

10 stycznia premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyjęcie przez rząd tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zakłada obniżkę podatku VAT na pół roku na żywność, nawozy i gaz do 0%, do 5% na ciepło, oraz do 8% na paliwa. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie zaplanowane jest na środę 11 stycznia.

Rzecznik rządu był pytany w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce, czy możliwe jest, że obniżenie podatku VAT będzie obowiązywało dłużej niż pół roku.

- To wszystko zależy jaki będzie stopień inflacji, bo jeżeli faktycznie inflacja by się utrzymywała nadal na takim poziomie, który jest niebezpieczny z punktu widzenia poziomu cen, to my faktycznie jesteśmy gotowi do tego, żeby obniżenie podatków na jakimś konkretnym poziomie pozostawić - powiedział Müller.

- Natomiast docelowo chcielibyśmy, żeby część z tych podatków wróciła do poziomu docelowego, ale tylko wtedy, gdy będziemy mogli to zrobić w sposób bezpieczny, który nie spowoduje inflacji - powiedział rzecznik rządu.

Dopytywany, czy to oznacza, że zapowiedź premiera, że obniżka VAT-u będzie obowiązywać przez pół roku to nie jest ostateczność, odparł, że nie. - Oczywiście, że nie, może to być przedłużone, wszystko zależy od tego w jaki sposób będzie wyglądała dynamika cen - powtórzył Müller.

Tarcza antyinflacyjna 2.0, czyli formalnie poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakłada obniżkę VAT-u na paliwo do 8%. Według wyliczeń Kancelarii Premiera, będzie to oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Ponadto, tarcza zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0%, co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 0%); - na prąd do 5% (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5%); - na ciepło do 5% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 5%). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0%.

Drugie czytanie projektu ustawy ws. tarczy antyinflacyjnej zaplanowano na czwartek.

PAP