Premier: obniżamy do zera VAT na żywność

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność - poinformował premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Wiadomo, kiedy nastąpią te zmiany.

- W drugiej tarczy antyinflacyjnej [tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 - przyp. red.] już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 na 8% chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa - mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił.

Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Producenci żywności nie  są jednak do końca o tym przekonani (o czym tutaj).

Premier pytany był także, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty. Jego zdaniem "ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT". - Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23%. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5%, wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce 0%. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły - powiedział.

Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.

Już 22 grudnia Tadeusz Kościński, minister finansów, zadeklarował, że spodziewa się, iż od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy. Później tego samego dnia komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni na konferencji prasowej potwierdził, że zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna "w przyszłości".

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: na gaz do 0% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 0%); na prąd do 5% (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5%); na ciepło do 5% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 5%). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0%. Wszystkie obniżki stawek VAT, jakie wprowadza ostatnio rząd, mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł.

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 zł.

Na konferencji poinformowano także, że rząd przedłużył działania tych elementów tarczy antyinflacyjnej, które były pierwotnie ogłoszone na cztery miesiące, do pół roku, i nowe również będą obowiązywać pół roku.

PAP/red