To już pewne: przy Lidlu staną książkomaty!

Już za kilka tygodni czytelnicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą mogli wypożyczać książki przy okazji… zakupów w Lidlu. Wszystko to, dzięki instalowanym właśnie książkomatom, o których powstawaniu HandelExtra.pl napisał jako pierwszy.

O tym, że w Poznaniu staną książkomaty, które nie będą usytuowane bezpośrednio przy bibliotekach jak dzieje się to Warszawie, ale w miejscach pozbawionych dotąd "kulturalnej infrastruktury", a więc m.in. przy Lidlu, Carrefourze i Chacie Polskiej, pisaliśmy w HandelExtra.pl we wrześniu ub.r.

Teraz Lidl potwierdził te informacje. Jak podała właśnie sieć, książkomaty dadzą możliwość korzystania z oferty Biblioteki Raczyńskich nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej filii. Dwa z jedenastu książkomatów zostaną zainstalowane przy sklepach Lidl Polska: przy ul. Zamenhofa 132 oraz ul. Poszwińskiego 6.

Za kilka dni zacznie się testowanie urządzeń, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów w drugiej połowie marca. Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady korzystania z urządzeń, które pozwolą wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze. W każdym z urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek.

Lidl Polska chętnie podejmuje działania na rzecz społeczeństwa. Od lat współpracuje z Caritas Polska, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz z Federacją Polskich Banków Żywności, a także wieloma lokalnymi podmiotami.

- Jako Lidl Polska często angażujemy się w lokalne inicjatywy, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Wierzymy w społeczne zaangażowanie. Naszym celem jest bycie „dobrym sąsiadem”. Książkomaty to wspaniały sposób na rozwój i popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach, czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR Lidl Polska.

Przypomnijmy od czego się zaczęło. To miejska biblioteka publiczna w Poznaniu - Biblioteka Raczyńskich - zainicjowała projekt, w ramach którego powstają książkomaty. Pomysł zrodził się podczas konferencji Biblioteka 5.0, współorganizowanej przez Bibliotekę Raczyńskich w ramach majowego Book Targu – ogólnopolskiego wydarzenia promującego czytelnictwo. Podczas trzech dni spotkań, paneli i dyskusji poruszano m.in. temat nowych sposobów docierania do czytelnika, w tym książkomatów, jako nowoczesnych sposobów promowania czytelnictwa także w miejscach, w których oferta kulturalna i biblioteczna jest słabiej rozwinięta.

Książkomaty to temat nie do końca nowy. Sporadycznie występują już na przykład w Warszawie (na zdjęciu), choć  wyłącznie przy bibliotekach i ich filiach, a nie jak w Poznaniu w miejscach niepowiązanych z tymi instytucjami.

Na zdjęciu: Książkomat Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.