Coraz więcej Holendrów zamieszkuje ... w centrach handlowych

Ze względu na kryzys mieszkaniowy coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w opustoszałych centrach handlowych - informuje dziennik “NRC".

Zdjęcie: Shutterstock

Niderlandy borykają się z poważnym problemem na rynku mieszkaniowym, jednocześnie rośnie liczba pustych sklepów. To powoduje, że rejony handlowe są coraz chętniej zasiedlane przez Holendrów.

„NRC” jako przykład podaje centrum handlowe w dzielnicy Hoogvliet w Rotterdamie w centralnej Holandii. - Centrum handlowe przeszło w ostatnich latach gruntowny remont i powstało 47 nowych mieszkań na wynajem – czytamy w gazecie.

Deweloper Kroonenberg Groep buduje je nad sklepami, na piętrach, które wcześniej służyły jako magazyny lub jako piętro sklepu poniżej.

- Rosnące ceny domów sprawiają, że takie projekty stają się coraz atrakcyjniejsze dla właścicieli nieruchomości i deweloperów - uważa Olaf Nieuwenhuis z Kroonenberg Groep, cytowany przez gazetę.

- Średnio około 8% sklepów w Holandii jest obecnie pustych, a w niektórych miejscach nawet ponad dwukrotnie więcej - mówi „NRC” Martijn Exterkate z firmy doradztwa przestrzennego Stec Groep.

Dział badawczy Rabobank przewiduje, że w najbliższym czasie od 10 tys. do 20 tys. sklepów w centrach holenderskich miast zostanie przekształconych w mieszkania.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)