Tarcza antyinflacyjna 2.0: 11 stycznia szczegóły

Zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego tarczą antyinflacyjną 2.0 rząd zajmie się na wtorkowym [11 stycznia - przyp. red.] posiedzeniu - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Na zdjęciu: kancelaria Sejmu

Jak dodał, po zakończeniu obrad planowana jest konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną szczegóły pakietu.

Szef rządu w wywiadzie dla Interii zapowiedział, że rząd ogłosi tarczę antyinflacyjną 2.0. - Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23% na 8%, co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł - mówił w wywiadzie Morawiecki. Zapowiedział także m.in. obniżkę VAT na gaz. Tym samym obowiązująca aktualnie tarcza antyinflacyjna "wzmocniona ma być o tarczę 2.0".

Szacunkowy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków wyniesie 6-7 mld zł.

Główny Urząd Statystyczny podał w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9%.

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczył w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia, że Tarcza Antyinflacyjna 2.0 powstaje, aby chronić tych, w których inflacja uderza najbardziej.

PAP/red